Home
Class 11
PHYSICS
How much power is required a lift a bod...

How much power is required a lift a body of mass 50 kg to a height of 120 m in 1 minute ? `(g = 9.8 m//s^(2))` .

A

100 W

B

`9.8` W

C

980 W

D

1980 W

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

Power `P = (mgh)/t `
` (50 xx 9.8 xx120)/60`
` :. P = 980 W`
`m = 50 kg `
`g = 9.8 m//s^(2)`
` h = 120 m `
t = 1 minute
= 60 seconds
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK, ENERGY AND POWER

    KUMAR PRAKASHAN|Exercise SECTION - F Questions From Module (Sample questions for preparation of competitive exams)|23 Videos
  • WORK, ENERGY AND POWER

    KUMAR PRAKASHAN|Exercise QUESTION PAPER (SECTION - A)|6 Videos
  • WORK, ENERGY AND POWER

    KUMAR PRAKASHAN|Exercise SECTION - D NCERT Exemplar Solutions (Long Answer Type Questions)|5 Videos
  • WAVES

    KUMAR PRAKASHAN|Exercise SECTION-F (Questions From Module) (Sample questions for preparation of competitive exams)|23 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

If a body of mass 100 kg takes hight 60 m in 1 minute how much power is needed ? ( g = 9.8 m//s^(-2))

1 kg m = 9.8 J

Calculate the power of a crane in watts, which lifts a mass of 100 kg to a height of 10 m in 20 s.

The frictional force of the air on the body of mass 0.25kg, falling with an acceleration of 9.2 m//s^(2) will be (g=9.8m//s^(2)) .

Find the energy possessed by an object of mass 10kg when it is at a height of 6m above the ground. Given g=9.8ms^(-2) .

Power of a water-pump is 2kW ………….. Litre of water can be lifted to a height of 10m in 1 minute. (600,1200,2000)

KUMAR PRAKASHAN-WORK, ENERGY AND POWER -SECTION - E Multiple Choice Questions (MCQs)
  1. When force (3,2,1) Newton acts on a body , dispalcement of the body ...

    Text Solution

    |

  2. A body of mass 'm' moving with velocity v(1) along X - axis undergo ...

    Text Solution

    |

  3. How much power is required a lift a body of mass 50 kg to a height o...

    Text Solution

    |

  4. 1 unit = …… electric energy .

    Text Solution

    |

  5. A particle moves form x = 0 to x = 2 m on X - axis under the effect...

    Text Solution

    |

  6. If linear momentum of a body is increased by 50 % Its kinetic energy ...

    Text Solution

    |

  7. A block lying on a rough horizontal surfaces as show in figure . Its ...

    Text Solution

    |

  8. From the given information ,select appropriate pair .

    Text Solution

    |

  9. Force vec(F ) = (60 hat(i) +50 hat(j)-3hat(k))N is applied on a parti...

    Text Solution

    |

  10. A body is displaced by 6 m in Y - direction by a force (5,2,3) N , so ...

    Text Solution

    |

  11. With which velocity should a student of mass 80 kg run , so that his...

    Text Solution

    |

  12. If an electron and a proton have equal kinetic energy , then the speed...

    Text Solution

    |

  13. A bullet is fired into a huge wooden block . The bullet while moving ...

    Text Solution

    |

  14. The electric energy consumed by a 500 W bulb in 2 hours is …….. unit .

    Text Solution

    |

  15. If linear momentum of a body is increases by 2 % its kinetic energy i...

    Text Solution

    |

  16. How fast should a student of mass 50 kg run , so that his kinetic ene...

    Text Solution

    |

  17. When force (3,2,1) Newton acts on a body , dispalcement of the body ...

    Text Solution

    |

  18. An engine pumps water through a hose pipe water passes through the pip...

    Text Solution

    |

  19. The potential energy of a system increase if work is done ……….

    Text Solution

    |

  20. A body projected vertically from the earth reaches a height to earth's...

    Text Solution

    |