Home
Class 11
PHYSICS
A body of mass 2kg has an initial speed ...

A body of mass 2kg has an initial speed 5 m/s. A force acts as it for some time in the direction of motion. The force - time graph is shown in figure. Find the final speed of the body.

Text Solution

Verified by Experts

Area of OAF `= (1)/(2)xx2xx4=4`
Area of BGHC `= (1)/(2)(4+2.5)xx0.5=1.625`
Area of ABGF `= 2xx4=8`
Area of CDEH `= 2xx2.5=5`
Total area = Change in mementum = 18.625.
`m(v-u)=18.625 V =(18.625)/(2)+5`
`V=14.25 m//s`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A force F is applied to the initially stationary cart. The variation of force with time is shown in the figure. The speed of cart at t = 5 sec is

A body of mass 5 kg has linear momentum of 20 kgm/s. If a constant force of 5N acts on it in the direction of its motion for 10s. The change in kinetic energy of the body is

A particle of mass 120g moving at speed of 750cm/s is acted upon by a variable forrenpposite to its direction of motion as shown in figure. If the velocity of the particle becomes 250cm/s along the direction of force, fund the value of time't' for which force acted.

A constant force acting on a body of mass 3.0 kg chages its speed from 2.0m s ^(-1) " to " 3.5ms^(-1) in 25 s . The direction of motion of the body remains unchanged . What is the magnitude and direction of the force ?