Home
Class 11
PHYSICS
The power of a water pump is 2 kW. If g ...

The power of a water pump is 2 kW. If `g = 10 ms^(-12)`, the amount of water it can raise in one minute to a height of 10 m is 

A

2000 litre

B

1000 litre

C

100 litre

D

1200 litre

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

`P = (mgh)/(t) " or " m = (P xx t)/(g xx h)`
`m = (2000 W xx 60s)/(10 ms^(-2) xx 10m) = 1200 kg = 1200 `litre.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK, ENERGY AND POWER

    MTG GUIDE|Exercise NEET CAFE (TOPICWISE PRACTICE QUESTIONS) (POTENTIAL ENERGY AND CONSERVATIVE FORCES)|19 Videos
  • WORK, ENERGY AND POWER

    MTG GUIDE|Exercise NEET CAFE (TOPICWISE PRACTICE QUESTIONS) (CONSERVATION OF MECHANICAL ENERGY)|17 Videos
  • WORK, ENERGY AND POWER

    MTG GUIDE|Exercise NEET CAFE (TOPICWISE PRACTICE QUESTIONS) (WORK - ENERGY THEOREM)|11 Videos
  • THERMODYNAMICS

    MTG GUIDE|Exercise AIPMT/NEET (MCQs)|26 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The power of water pump is 4 kW. If g=10 ms^(-2), the amount of water it can raise in 1 minute to a height of 20 m is

The power of a water pump is 2 kW. If g = 10 m//s^2, the amount of water it can raise in 1 min to a height of 10 m is :

If the power of the motor of a water pump is 3kW , then the volume of water in llitres that can be lifted to a height of 10 m in one minute by the pump is (g = 10 ms^(-2))

The power of a motor pump is 2kW. How much water per minute the pump can raise to a heiht of 10 m ? (Given g = 10 m//s^2)

What is the power of a pump which takes 10 seconds to lift 100 kg of water to a water tank situated at a height of 20 m? ( g = 10 m s^(-2) )

The power of a motor pump is 5 kW. How much water per minute the pump an raise to height of 20 m ? Take g = 10ms ^-2 .

MTG GUIDE-WORK, ENERGY AND POWER-NEET CAFE (TOPICWISE PRACTICE QUESTIONS) (POWER)
  1. A motor drives a body along a straight line with a constant force. The...

    Text Solution

    |

  2. Two men with weights in the ratio 4:3 run up a staircase in time in th...

    Text Solution

    |

  3. A force of (7hati +6hatk) newton makes a body move on a rough plane wi...

    Text Solution

    |

  4. A body of mass 2 kg starts from rest and moves in a uniform accelerati...

    Text Solution

    |

  5. Water falls from a height of 60 m at the rate of 15 kg/s to operate a ...

    Text Solution

    |

  6. Power supplied to a particle of mass 2 kg varies with time as P= (3t^2...

    Text Solution

    |

  7. An engine pumps up 1 quintal of coal from a mine 100 m deep in 0.5 s. ...

    Text Solution

    |

  8. A machine gun fires six bullets per second into a target. The mass of ...

    Text Solution

    |

  9. How many 2.5 kg bricks can man carry up a staircase 3.6 m high in one ...

    Text Solution

    |

  10. 40V A constant force vecF is acting on a body of mass m makes it move ...

    Text Solution

    |

  11. A body is initially at rest. It undergoes one dimensional motion with ...

    Text Solution

    |

  12. A train of weight 10^7 N is running on a level track with uniform spee...

    Text Solution

    |

  13. A force Facting on a body depends on its displacement Sas F prop S^(-1...

    Text Solution

    |

  14. The height of the dam, in an hydroelectric power station is 10 m. In o...

    Text Solution

    |

  15. The power of a water pump is 2 kW. If g = 10 ms^(-12), the amount of w...

    Text Solution

    |

  16. A body is moved along a straight line by a machine delivering a consta...

    Text Solution

    |

  17. The SI unit of power is

    Text Solution

    |

  18. A 500 kg car, moving with a velocity of 36 km h^(-1) on a straight roa...

    Text Solution

    |

  19. A force (4hati + hatj -2hatk) N acting on a body maintains its velocit...

    Text Solution

    |

  20. The kilowatt-hour is the unit of

    Text Solution

    |