Home
Class 11
PHYSICS
A block of mass m=5kg is resting on a ro...

A block of mass `m=5kg` is resting on a rough horizontal surface for which the coefficient of friction is `0.2` . When a force `F=40N` is applied, the acceleration of the block will be `(g=10m//s^(2))` .

A

`5.73m//s^(2)`

B

`8.0 m//s^(2)`

C

`9.73 m//s^(2)`

D

`10.0 m//s^(2)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • FRICTION IS SOLIDS AND LIQUIDS

    TARGET PUBLICATION|Exercise MCQ (EVALUATION TEST)|21 Videos
  • FRICTION IS SOLIDS AND LIQUIDS

    TARGET PUBLICATION|Exercise MCQ (CRITICAL THINKING)|66 Videos
  • FORCE

    TARGET PUBLICATION|Exercise Evaluation Test|18 Videos
  • Gravitation

    TARGET PUBLICATION|Exercise Exercise|273 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A block of mass 10kg is placed on a rough horizontal surface having coefficient of friction mu=0.5 . If a horizontal force of 100N is acting on it, then acceleration of the will be.

A block of mass m is lying on horizontal surface of coefficient of friction mu. A force is applied to the block at an angle theta with the horizontal. The block will move with a minimum force F if

A block of mass 37 kg rests on a rough horizontal plane having coefficient of static friction 0.3. Find out the least force required to just move the block horizontally.

A block of mass 37 kg rests on a rough horizontal plane, having coefficient of static friction 0.3. Find out the least force required to just move the block horizontally.

A body of mass M is resting on a rough horizontal plane surface the coefficient of friction being equal to mu At t = 0 a horizontal force F = F_(0) t starts acting on it , where F_(0) is a constant find the time T at which the motion starts?

A block of mass 2kg is kept on the floor. The coefficient of static friction is 0.4 . If a force F of 2.5N is applied on the block as shown in the figure, the frictional force between the block and the floor will be.

The minimum force required to keep a block sliding with a uniform velocity along a horizontal surface, is 49 N, Find the coefficient of Kinetic friction if the mass of the block is 8 kg and (g = 9.8m//s^2) .

A bullet of mass 50 g moving horizontally with a velocity 210 ms^(-1) gets embedded in a block of mass 1 kg kept on a rough horizontal surface. If the coefficient of kinetic friction between the block and surface is 0.5. The block- bullet system will move a distance of "______" before coming to res t(Acceleration due to gravity =10 ms^(-2)).

A car of mass 800 kg moves on a circular track of radius 40 m. If the coefficient of friction is 0.5, then maximum velocity with which the car can move is

A block of mass 40 kg is at rest, on the horizontal surface, The force required to just push it is 156.8N.Calculate the force of static friction, given (g = 9.8m//s^2)

TARGET PUBLICATION-FRICTION IS SOLIDS AND LIQUIDS -MCQ (COMPETITIVE THINKING)
  1. A marble block of mass 2 kg lying on ice when given a velocity of 6m//...

    Text Solution

    |

  2. A block of mass m(2) is placed on a horizontal table and another block...

    Text Solution

    |

  3. A block of mass m=5kg is resting on a rough horizontal surface for whi...

    Text Solution

    |

  4. A body of mass 20 kg is moving on a rough horizxontal plane. A block o...

    Text Solution

    |

  5. A block A of mass m(1) rests on a horizontal table. A light string con...

    Text Solution

    |

  6. Two moasses m(1)=5kg and m(2)=10kg, connected by an inextensible strin...

    Text Solution

    |

  7. Air is blown through a hole on a closed pipe containing liquid. Then t...

    Text Solution

    |

  8. The pressure at the bottom of a tank of liquid is not proprtional to

    Text Solution

    |

  9. If the atompspheric pressure is P (a) then the jpressure P at depth a ...

    Text Solution

    |

  10. By sucking a straw a student can reduce the pressure in his lungs to 7...

    Text Solution

    |

  11. If pressure at half the depth of a lake is equal to 2//3 pressure at t...

    Text Solution

    |

  12. The pressure on a swimmer 10 m below the surface of lake is ""(g =10m/...

    Text Solution

    |

  13. A U-tube with both ends open to the atmosphere is partially filled wit...

    Text Solution

    |

  14. A vertical U-tube of uniform inner cross section contains mercury in b...

    Text Solution

    |

  15. A manometer connected to a closed tap reads 4.5 xx 10^(5) pascal. When...

    Text Solution

    |

  16. Clouds appear to float in air due to

    Text Solution

    |

  17. Viscosity is a transport phenomenon explained using the concept of tra...

    Text Solution

    |

  18. More viscous oil is used in summer than in winter in motors due to

    Text Solution

    |

  19. A viscous fluid is flowing through a cylindrical tube. The velocity di...

    Text Solution

    |

  20. In stream line flow of liquid, the total energy of liquid constant at ...

    Text Solution

    |