Home
Class 12
PHYSICS
A wire has linear density 4.0 xx 10^-3kg...

A wire has linear density `4.0 xx 10^-3kg/m `. It is stretched between two rigid supports with a tension of 360 N. The wire resonates at a frequency of `420Hz` and `490Hz` in two successive modes.Find the length of the wire.

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • Superposition of Waves

    CHETANA PUBLICATION|Exercise EXERCISE|86 Videos
  • Semiconductor

    CHETANA PUBLICATION|Exercise EXERCISE|65 Videos
  • Thermodynamics

    CHETANA PUBLICATION|Exercise EXERCISE|76 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A wire having a linear mass density 5.0xx10^(3) kg//m is stretched between two rigid supports with tension of 450 N. The wire resonates at a frequency of 420 Hz . The next higher frequency at which the same wire resonates is 480 N . The length of the wire is

A wire of 1 m long and weighing 2 g will be in resonance with a frequency of 300Hz . Find tension on stretching of wire.

A wire of density 9 xx 10^(3) kg//m^(3) is stretched between two clamps 1 m apart and is subjected to an extension of 4.9 xx 10^(-4) m . The lowest frequency of transverse vibration in the wire is (Y = 9 xx 10^(10) N//m^(2))

A sonometer wire of length 50 cm is stretched by keeping weights equivalent of 3.5 kg. The fundamental frequency of vibration is 125 Hz . Determine the linear density of the wire ?

A metal wire of linear mass density of 9.8g//m is stretched with a tension of 10 kg-wt between two rigid support 1meter apart. The wire passes at its middle point between the poles of a permanent magnet, and it vibrates in resonance when carrying an alternating current of frequency n . the frequency n of the alternating source is

What is time interval between two successive beats, if two waves are moving with frequencies, n_1 =320 Hz and n_2 =325 Hz ?

At what tension a wire of length 1 m and mass 2 gram will be in resonance with frequency of 350 Hz .

A sonometer wire of length 0.5 m is stretched by a weight of 5 kg. The fundamental frequency of vibration is 100 Hz . Determine the linear density of material of wire.

CHETANA PUBLICATION-Superposition of Waves-EXERCISE
  1. A wire has linear density 4.0 xx 10^-3kg/m . It is stretched between t...

    Text Solution

    |

  2. Distinguish between progressive waves and stationary waves .

    Text Solution

    |

  3. Distinguish between stationary waves and beat.

    Text Solution

    |

  4. If two wavs, Y1 =5 sin pi(4t-0.02x) and Y2 = 5sin pi (4t+0.02 x) in S....

    Text Solution

    |

  5. If two wavs, Y1 = 5sin 2pi (2t-0.02 x) and Y2 = 5sin 2pi (2t-0.02 x) i...

    Text Solution

    |

  6. If two waves, Y1= 5 sin 2pi (2t - 0.02 x) and Y2= 5 sin 2pi (2t - 0.02...

    Text Solution

    |

  7. If two wavs, Y1 = 5sin 2pi (2t-0.02 x) and Y2 = 5sin 2pi (2t-0.02 x) i...

    Text Solution

    |

  8. If two waves, Y1= 5 sin 2pi (2t - 0.02 x) and Y2= 5 sin 2pi (2t- 0.02 ...

    Text Solution

    |

  9. The velocity of a transverse wave on a string of length 0.5 is 225 m/...

    Text Solution

    |

  10. A wire of length 0.5 m is stretched by a weight of 2 kg. If the mass p...

    Text Solution

    |

  11. A wire under a certain tension gives a note of fundamental frequency 3...

    Text Solution

    |

  12. Two wires of the same material and of the same diameter have their len...

    Text Solution

    |

  13. A tuning fork gives 4 beats per second with a sonometer wire under ten...

    Text Solution

    |

  14. A length of sonometer wire under constant tension when sounded with a ...

    Text Solution

    |

  15. A length of 34 cm of a sonometer wire gives 5 beats per second with a ...

    Text Solution

    |

  16. The difference between the frequencies of the first and second overton...

    Text Solution

    |

  17. What is the Fundamental frequency of vibration of an air column in a g...

    Text Solution

    |

  18. What is the fundamental frequency of vibration of an air column in a ...

    Text Solution

    |

  19. Velocity of sound in air at room temperature is 333 m//s. An air colum...

    Text Solution

    |

  20. Velocity of sound in air is 333 m/s.Length of air column in pipe is 33...

    Text Solution

    |

  21. Two open pipes of lengths 50 cm and 51 cm produce 6 beats per second w...

    Text Solution

    |