Home
Class 12
PHYSICS
Calculate the value of Bohr Magneton (Gi...

Calculate the value of Bohr Magneton (Given: Charge on electron = `1.6xx10^-19 C, h (Planck's) constant = `6.63xx10^-34Js, mass of electron m_e = 9.1xx10^-31 kg)`

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • Magnetic Materials

    CHETANA PUBLICATION|Exercise EXERCISE|74 Videos
  • Magnetic Fields due to Electric Current

    CHETANA PUBLICATION|Exercise Exercise|96 Videos
  • MECHANICAL PROPERTIES OF FLUIDS

    CHETANA PUBLICATION|Exercise Exercise|91 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The radius of the second Bohr orbit for hydrogen atom is________. [Plank's constant, h = 6.6262 xx 10^-34 Js mass of electron = 9.109 xx 10^-31 kg charge on electron, e = 1.602 xx 10^-19 C]

Find the value of Bohr magneton, given that e =1.6xx10^(-19)C, H = 6.63xx10(-34) , pi= 3.142 and m_e=9.1xx10^-28g

Calculate the gyromagnetic ratio of electron (Given e = 1.6xx10 T^-19 C, m_e = 9.1xx10^-31 kg)

Calculate the de Broglie wavelength of an electron moving with (1/3)rd of the speed of light in vacuum.(Neglect relativistic effect) (Planck's constant : h = 6.63 xx 10^-34 js , Mass of electron : m = 9.11 xx 10^-28 g )

The threshold wavelength for silver is 3800overset@ A . Calculate maximum kinetic energy in eV of photoelectrons emitted when ultraviolet light of wavelength 2600overset@ A falls on it. Also calculate stopping potential ( 1 eV = 1.6 xx 10^-19 J , Planck's constant = h = 6.63 xx 10^-34 Js , speed of light in vacuum = 3 xx 10^8 m//s ).

Find the wave number of a photon having an energy of 2.072.eV. Given : Charge on electron = 1.6 xx 10^-19 C , Velocity-of light in air = 3 xx 10^8 m//s ,Planck's constant = 6.63 xx 10^-34 J-s .

The charge on the electron is 1.6 xx 10^(-19) C . The order of magnitude is

An electron in an atom revolving round the nucleus in a circular orbit of radius 5.3 xx 10^-11 m with a speed of 2xx10^6 frac(cm)(s) . Find the resultant orbital magnetic moment and angularmomentum of electron. (Charge on electron e =1.6xx10^-19C , mass of electron m = 9.1 xx 10-31 kg )

Find de-Broglie wavelength of neutron at 127^@ C . (Given Boltzman constant = K =1.38 xx 10^-23 J molecule^-1 K^-1, h = 6.63 xx 10^-34 Js, Mass of neutron = 1.66 xx 10^-27 kg)

CHETANA PUBLICATION-Magnetic Materials-EXERCISE
  1. Calculate the value of Bohr Magneton (Given: Charge on electron = 1.6x...

    Text Solution

    |

  2. The susceptibility magnesium is 1.5 xx 10^-5 at 300 K. What will be it...

    Text Solution

    |

  3. The magnetic susceptibility of bismuth is 2.1xx10^-6. Calculate relati...

    Text Solution

    |

  4. Themagneticmoment of a magnet of dimensions 5 cmxx2.5 cmxx1.25 cm is 3...

    Text Solution

    |

  5. Magnetic susceptibility of a paramagnetic substance is 5xx10^-4. The u...

    Text Solution

    |

  6. Magnetic susceptibility of a paramagnetic substance is 5xx10^-4 The u...

    Text Solution

    |

  7. Magnetic susceptibility of a paramagnetic substance is 5xx10^-4. The ...

    Text Solution

    |

  8. Find the percent increase in magnetic field B when the space within a ...

    Text Solution

    |

  9. Solenoid core made of iron having relative permeability 5000. It is ca...

    Text Solution

    |

  10. The magnetic field Band themagneticintensity H in a material are found...

    Text Solution

    |

  11. A bar magnet of moment 7.5 Am^2 experiences a torque of 1.5xx10^-4 Nm,...

    Text Solution

    |

  12. A magnet makes 55 vibrations in one minute where horizontal component ...

    Text Solution

    |

  13. Two bar magnets having their moment of inertia in the ratio 1: 1.5 osc...

    Text Solution

    |

  14. Intensity of magnetic field of the earth at a point inside a hollow ir...

    Text Solution

    |

  15. Soft iron is used to make the core of transformer because of it's .

    Text Solution

    |

  16. An iron rod of 0.2cm^2 cross-sectional area is subjected to a magnetiz...

    Text Solution

    |

  17. The susceptibility of the rod of a magnetic material is -0.04. What wi...

    Text Solution

    |

  18. The Gyromagnetic Ratio is given by

    Text Solution

    |

  19. An electron in an atom revolves around the nucleus in an orbit of radi...

    Text Solution

    |

  20. The root cause of magnetic properties in a substance is.

    Text Solution

    |

  21. According to Curie's law, magnetization is proportional .

    Text Solution

    |