Home
Class 11
CHEMISTRY
1.00 gm of a mixture having equal number...

1.00 gm of a mixture having equal number of moles of carbonates of two alkali metals required 44.4 ml of 0.5 N HCl for complete reaction. Atomic weight of one of the metals is 7.00
The number of moles of each metal carbonate in

A

74 and 60

B

134 and 160

C

160 and 60

D

74 and 106

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
d

Weigth of `"carbonate"_(1)=0.0055xxM.wt`
`=0.0055xx74=0.4107`
Weight of `"carbonate"_(2)=1-0.4107=0.5893`
implies M.wt = `(0.5893)/(0.055)=106`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A metal oxide has the fomula M_2O_3 . It can be reduced by hydrogen to give free metal and water. 0.16g of the metal requires 6mg of H_2 for complete reduction. The atomic mass of the metal is .n? times the atomic number of calcium. The value of .n. is

Equivalent weight of a metal chloride is 75.5. How many moles of NaOH is required to completely precipitate one mole of metal hydroxide. Atomic weight of the metal is 120.

100 ml of 2M HCl solution completely neutralises 10 g, of a metal carbonate. Then the equivalent weight of the metal is

A sample of crystalline Ba(OH)_(2). XH_(2)O weight 1.578 gm was dissolved in water. The solution required 40 ml of 0.25 N HNO_(3) for complete relation. Determine the number of molecular of water of crystallisat in base.

0.84g of metal carbonate reacts exactly with 40 ml of N//2H_2SO_4 . The equivelent weight of the metal carbonate is

On gram of the carbonate of a metal was dissolve din 35 CC 1N HCl.The resulting liquid required 50 CC N/10 caustic soda solution to neutralise it completely. The equivalent weight of metal carbonate is

0.4 gm of polybasic acid H_(n)A (M.wt = 96) requires 0.5 gm NaOH for complete neutralisation. The number of replacable hydorgen atoms are (all the hydrogens are acidic)