Home
Class 11
CHEMISTRY
One litre each of 1M Al(2)(SO(4))(3) and...

One litre each of `1M Al_(2)(SO_(4))_(3)` and `1M BaCl_(2)` are mixed. What is the molarity of sulphate ions in the resultant solution?

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
1

eq `Al_(2)(SO_(4))=1xx1xx6=6eq`.
eq. `BaCl_(2)=1xx1xx2=2eq`.
`therefore eq [SO_(4)^(2-)]` left `=6-2=4` eq
`therefore [SO_(4)^(2-)]=(4)/(2)=2N=1M`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

What is the normality of sulphate ions in 1M Al_(2)(SO_(4))_(3) solution?

One litre 2M Na_(3)PO_(4) and 1 litre of 1M BaCl_(2) solutions are mixed. What is the normality of phosphate ions in the filtrate?

Equal volume of 0.1M HCl and 0.2M H_(2)SO_(4) are mixed. What is the molarity of proton in the mixture?

100 ml each of 1M AgNO_3 and 1M NaCl are mixed. The nitrate ion concentration in the resulting solution is

60 ml of 1 M HCl is mixed with 40 ml of 1M NaOH. What is the pHH of resultant solution?

250 mL of 0.2 M NaOH and 100 mL of 0.25 M Ba (OH)_(2) are mixed. Calculate the molarity of hydroxyl ion in the mixture.

Equal volumes of 1.0M AgNO_(3) and 1.0M KCl are mixed . The depression of freezing point of the resulting solution will be (K_(f)(H_(2)O)=1.86 K kg "mol"^(-1), 1M=1m)