Home
Class 11
CHEMISTRY
The percentage of CH(2)O in CuSO(4)5H(2)...

The percentage of `CH_(2)O` in `CuSO_(4)5H_(2)O` is

A

zero

B

about 28.7

C

about 50

D

about 40

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

`%Cu_(2)O=(143)/(500)xx100=28.6%`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The type of bonds present in CuSO_(4) 5H_(2)O is(are)

The percentage weight of hydrogen in H_(2)O_(2)

The types or bonds present in CuSO_(4) 5H_(2)O (blue vitriol) are

W/V percentage of 1 M H_2O_2 solution is

As per lechatelier's principle any equilibrium state nullifies the effect of a change imposed on it to establish new equilibrium state. CuSO_(4).5H_(2)O(s) hArr CuSO_(4).3H_(2)O(s) + 2H_(2)O(g) , K_(p) = 10^(-2) atm^(2) H_(2) O (l) hArr H_(2) O(g) , K_(p) = 100 mm Hg The given salt can act as efflourescent if it is kept in ____

How many H-bonded water moelcule (s) are associated in CuSO_(4)5H_(2)O