Home
Class 12
CHEMISTRY
In Duma's method of estimation of nitrog...

In Duma's method of estimation of nitrogen, 0.1840 g of an organic compound gave 30 mL of nitrogen collected at 287 K and 758 mm of Hg pressure. The percentage composition of nitrogen in the compound is ………….. (Round off to the Nearest Integer).
[Given : Aqueous tension at 287 K=14 mm of Hg]

Text Solution

AI Generated Solution

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In Dumas' method of estimation of nitrogen 0.35 g of an organic compound gave 55mL of nitrogen collected at 300K temperature and 715 mm pressure. The percentage composition of nitrogen in the compound would be : ( Aqueous tension at 300K =15 mm)

In Dumas’ method for estimation of nitrogen, 0.3g of an organic compound gave 50mL of nitrogen collected at 300K temperature and 715mm pressure. Calculate the percentage composition of nitrogen in the compound. (Aqueous tension at 300K=15 mm)