Home
Class 11
PHYSICS
The figure shown at time t = 0 second, a...

The figure shown at time `t = 0` second, a rectangular and triangular pulse on a uniform wire are approcaching other. The pulse speed is `0.5 cm//s` . The resultant pulse at `t = 2` second is

Text Solution

Verified by Experts

In 2 s each pulse will travel a distance of 1 cm.
The two pulses overlap between 0 and 1 cm as shown in figure. So, `A_1 and A_2` can be added as
shown in Fig. (c).

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SUPERPOSITION OF WAVES

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Exercise 18.1|3 Videos
  • SUPERPOSITION OF WAVES

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Exercise 18.2|4 Videos
  • SUPERPOSITION OF WAVES

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Example Type 4|1 Videos
  • SOUND WAVES

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Exercise 19.7|4 Videos
  • THERMOMETRY THERMAL EXPANSION AND KINETIC THEORY OF GASES

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Medical entrance gallary|30 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In the figure, the position time graph of a particle of mass 0.1 kg is shown. The impulse at t=2 second is :

In the figure shown q is in coulomb and t in second. At time t=1 s

Two triangular wave pulses are travelling toward each other on a stretched string as shown in Fig . 7.25. Both pulses are identical to each other and travels at 2.00 cm//s . The leading edges of the pulses are 1.00 cm apart at t = 0 . Sketch the shape of the string at t = 0.250 s, t = 0.500 s , t = 0.750 s, t = 1.000 s and t = 1.250 s .

Figure shows a wave pulse at t=0. The pulse moves to the right with a speed of 10cms^-1. Sketch the shape of the string at t=1s, 2s and 3s.

A wave pulse on a string on a string has the dimension shown in figure. The wave speed is v=1 cm /s . If point O is a free end. The shape of wave at time t = 3s si

A man generates a symmetrical pulse in a string by moving his hand up and down. At t=0 the point in his hand moves downward. The pulse travels with speed of 3 m//s on the string & his hands passes 6 times in each second from the mean position. Then the point on the string at a distance 3m will reach its upper extreme first time at time t=

Two pulses in a stretched string whose centres are initially 8 cm apart are moving towards each other as shown in the figure. The speed of each pulse is 2 cm/s. After 2 second, the total energy of the pulses will be

The potential difference across a 2 H inductor as a function of time is shown in figure. At time t=0 , current is zero Current t = 2 second is

A particle moves in a circle of radius 20 cm. Its linear speed is given by v = (3t^(2) +5t) where t is in second and v is in m/s. Find the resultant acceleration at t = 1s.

Lifetimes of the molecules in the excited states are often measured by using pulsed radiation source of duration nearly in the nano second range of the radiation source has the duration of a 2ns and the Der of photons emitted during the pulse source is 2.5 xx 10^(15) , calculate the energy of the source.