Home
Class 12
PHYSICS
When a hydrogen atom emits a photon duri...

When a hydrogen atom emits a photon during the transition n=5 to n=1 , its recoil speed is approximately

Text Solution

Verified by Experts

From conservation of linear momentum, | Momentum of recoil hydrogen atom | = | Momentum of emitted photon |
or `mv = (Delta E)/(c )`
Here, `Delta E = E_5 - E_1 = - 13.6[(1)/(5^2) - (1)/(1^1)] eV`
`=(13.6)(24/25) eV = 13.056 eV`
`= 13.056xx1.6x10^(-19) J = 2.09x10^(-18) J` and `m= mass of hydrogen atom `=1.67xx10^(-27) kg` `:. v = (Delta E)/(mc) = (2.09xx10^(-18)/((1.67xx10^(-27) (3xx10^8)`
` v =4.17 m/s
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MODERN PHYSICS - 1

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Example Type 3|4 Videos
  • MODERN PHYSICS - 1

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Example Type 4|3 Videos
  • MODERN PHYSICS - 1

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Example Type 1|2 Videos
  • MODERN PHYSICS

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Integer Type Questions|17 Videos
  • MODERN PHYSICS - 2

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Level 2 Subjective|10 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

When a hydrogen atom emits a photon in going from n=5 to n=1, its recoil speed is almost

Whenever a hydrogen atom emits a photon in the Balmer series .

A hydrogen atom emits a photon corresponding to an electron transition from n = 5 to n = 1 . The recoil speed of hydrogen atom is almost (mass of proton ~~1.6 xx 10^(-27) kg) .

A hydrogen atom emits a photon corresponding to an electron transition from n = 5 to n = 1 . The recoil speed of hydrogen atom is almost (mass of proton ~~1.6 xx 10^(-27) kg) .

Assertion: In a hydrogen atom energy of emitted photon corresponding to transition from n = 2 to n = 1 is such greater as compared to transition from n=oo to n = 2 . Reason: Wavelength of photon is directly proportional to the energy of emitted photon.

If a hydrogen atom at rest, emits a photon of wavelength lambda , the recoil speed of the atom of mass m is given by :

An electron in C^(5+) ion during the transition from n = 3 to n = 1 emits light of wavelength

The ground state energy of an atom is -13.6eV . The photon emitted during the transition of electron from n=3 to n=1 state, is incidenet on a photosensitive material of unknown work function. The photoelectrons are emitted from the materials with a maximum kinetic energy of 9 eV. the threshold wavelength of the material used is

In the hydrogen atom spectrum, the least energetic photon takes place during the transition from n = 6 energy level to n = ……… energy level.

If lambda is the wavelength of hydrogen atom from the transition n=3 to n=1 ,then what is the wavelength for doubly ionised lithium ion for same transition?