Home
Class 11
PHYSICS
A steel wire of length 4 m and diameter ...

A steel wire of length 4 m and diameter 5 mm is strethed by 5 kg-wt. Find the increase in its length, if the Young's modulus of steel is `2xx10^(12)` dyne `cm^(2)`

Text Solution

Verified by Experts

Hence, length of the wire, l=4 m =400 cm,
Diameter of wire,2r=5 mm
or radius of wire, r=2.5 mm = 0.25 cm
Force, F kg-wt=5000 g-wt
`5000xx980` dyne
Young's modulus, Y`=2.4xx10^(12)` dyne `cm^(-2)`
As we have `,Y=(F)/(pir^(2))xx(l)/(Deltal)`
Increase in length, `Deltal=(Fl)/(pir^(2)Y)`
`=((5000xx980)xx400)/((22/7)xx(0.25)^(2)xx2.4xx10^(12))=0.0041 cm`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELASTICITY

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Solved Examples|6 Videos
  • ELASTICITY

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise MiscellaneousExamples|4 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise All Questions|469 Videos
  • ELECTROSTATICS

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Integer|17 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A steel wire of length 4 m and diameter 5 mm is stretched by 5kg-wt. Find the increase in its length if the Young's modulus of steel wire is 2.4 xx 10^(12) dyn e cm^(-2)

A steel wire of length 600cm and diameter 1.2 mm is stretched through 4 mm by a load. Calculate the work done. Young's modulus of steel = 2xx 10^(11) Nm^(-2) .

A steel wire is stretched by 1 kg wt . If the radius of the wire is doubled, its Young's modulus will

What is the percentage increase in length of a wire of diameter 2.5 mm, stretched by a force of 100 kg wt ? Young's modulus of elasticity of wire =12.5xx10^(11) dyn e//cm^(2) .

A wire of length 15m and diameter 4 mm elongates 0.3mm when stretched by weigth of 2.20kg. Calulate the Young's modulus of the material of the wire.

A steel rod of length 1 m and radius 10 mm is stretched by a force 100 kN along its length. The stress produced in the rod is Y_(Steel)=2xx10^(11)Nm^-2

Find the increment in the length of a steel wire of length 5 m and radius 6 mm under its own weight. Density of steel = 8000 kg//m^(3) and young's modulus of steel = 2xx10^(11) N//m^(2) . What is the energy stored in the wire ? (Take g = 9.8 m//s^(2))

A wire 3m long and diameter 0.3 mm is stretched by a load of 2kg. If the elongation is 2mm, find the Young.s modulus of the material of the wire and the potential energy stored in the wire.

Young 's modulus of steel is 2.0 xx 10^(11)N m//(2) . Express it is "dyne"/cm^(2) .

A steel wire 4.0m in length is stretched through 2.0mm .The cross -sectional area of the wire is 2.0 mm^(2) .If young's modulus of steel is 2.0xx10^(11) N//m^(2) (a) the energy density of wire, (b) the elastic potential energy stored in the wire.

DC PANDEY ENGLISH-ELASTICITY-Medical entrances s gallery
  1. A steel wire of length 4 m and diameter 5 mm is strethed by 5 kg-wt. F...

    Text Solution

    |

  2. The length of a metal wire is l(1) when the tension in it is T(1) and ...

    Text Solution

    |

  3. A load of 4 kg is suspended from a ceiling through a steel wire of len...

    Text Solution

    |

  4. Two wires of the same length and same material but radii in the ratio ...

    Text Solution

    |

  5. The elastic potential energy of a stretched wire is given by

    Text Solution

    |

  6. A uniform cylindrical rod of length L and cross-sectional area by forc...

    Text Solution

    |

  7. The ratio of hydraulic stress to the corresponding strain is known as

    Text Solution

    |

  8. The pressure on an object of bulk modulus B undergoing hydraulic compr...

    Text Solution

    |

  9. For most of the material , Young's modulus (Y) and rigidity modulus (G...

    Text Solution

    |

  10. The following four wires of length L and radius r are made of the same...

    Text Solution

    |

  11. The Young's modulus of a rope of 10 m length and having diameter of 2 ...

    Text Solution

    |

  12. A steel wire of length l and cross sectional area A is stretched by 1 ...

    Text Solution

    |

  13. Theoretically the value of Poisson's ratio sigma lies between

    Text Solution

    |

  14. A metal ring of initial radius r and cross-sectional area A is fitted ...

    Text Solution

    |

  15. An indian ruber cord L meter long and area of cross-secion A metre is...

    Text Solution

    |

  16. The density of a metal at normal pressure is rho. Its density when it ...

    Text Solution

    |

  17. To break a wire of one meter length, minimum 40 kg wt. is required. Th...

    Text Solution

    |

  18. If Poission's ratio sigma is -(1)/(2) for a material, then the materia...

    Text Solution

    |

  19. Two blocks of masses 1 kg and 2 kg are connected by a metal wire going...

    Text Solution

    |

  20. Which one the following is not a unit of Young's modulus ?

    Text Solution

    |

  21. There is same change in length when a 33000 N tensile force is appli...

    Text Solution

    |