Home
Class 11
PHYSICS
Find the decrease in the volume of a sim...

Find the decrease in the volume of a simple of water from the following data. Initial volume `=2000 cm^(-2)` , initial pressure `=10^(5) Nm^(-2)` , final pressure `=10^(6) N^(-1)m^(2)`.

Text Solution

AI Generated Solution

To find the decrease in the volume of a sample of water, we can use the formula related to bulk modulus. The steps are as follows: ### Step 1: Identify the given data - Initial volume \( V_i = 2000 \, \text{cm}^3 \) - Initial pressure \( P_i = 10^5 \, \text{N/m}^2 \) - Final pressure \( P_f = 10^6 \, \text{N/m}^2 \) ### Step 2: Calculate the change in pressure ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELASTICITY

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Solved Examples|6 Videos
  • ELASTICITY

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise MiscellaneousExamples|4 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise All Questions|469 Videos
  • ELECTROSTATICS

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Integer|17 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Find the decrease in the volume of a sample of water from the following data. Initial volume =1000 cm^3 initial pressure =10^5Nm^-2, final pressure =10^6Nm^-2 , compressibility of water =50xx10^-11m^2N^-1 .

A quantity of a substance in a closed system is made to undergo a reversible process from an initial volume of 3 m^(3) and initial pressure 10^(5) N//m^(2) to a final volume of 5m^(3) . If the pressure is proportional to the square of the volume (i.e,P=AV^(2)) , the work done by the substance will be

Compute the bulk modulus of water from the following data : Initial volume 100.0 litre, final volume = 100.5 litre ( 1 atm = 1.0 13 xx 10^(5) Pa ). Change in pressure 100 atm. Compare the bulk modulus of water with that of air ( at constant temperature ). Explain in simple terms why is the ratio so large.

Compute the bulk modulus of water from the following data : initial volume = 100.0 litre, pressure increase = 100.0 atmosphere. Final volume - 100.5 litre . (1 atmosphere = 1.013 xx 10^(5) Pa) . Compare the bulk modulus of water that of air (at constant temperature). explain in simple terms why the ratio is so large.

A sample of ideal gas undergoes isothermal expansion in a reversible manner from volume V_(1) to volume V_(2) . The initial pressure is P_(1) and the final pressure is P_(2) . The same sample is then allowed to undergoes reversible expansion under adiabatic conditions from volume V_(1) to V_(2) . The initial pressure being same but final pressure is P_(2) . If P_(3) and P_(2) are equal, then

A sample of ideal gas undergoes isothermal expansion in a reversible manner from volume V_(1) to volume V_(2) . The initial pressure is P_(1) and the final pressure is P_(2) . The same sample is then allowed to undergoes reversible expansion under adiabatic conditions from volume V_(1) to V_(2) . The initial pressure being same but final pressure is P_(3) . Which of the following is correct?

A sample of ideal gas undergoes isothermal expansion in a reversible manner from volume V_(1) to volume V_(2) . The initial pressure is P_(1) and the final pressure is P_(2) . The same sample is then allowed to undergoes reversible expansion under adiabatic conditions from volume V_(1) to V_(2) . The initial pressure being same but final pressure is P_(2) . Which graphic representation is correct a.

A sample of ideal gas undergoes isothermal expansion in a reversible manner from volume V_(1) to volume V_(2) . The initial pressure is P_(1) and the final pressure is P_(2) . The same sample is then allowed to undergoes reversible expansion under adiabatic conditions from volume V_(1) to V_(2) . The initial pressure being same but final pressure is P_(3) . The work of expansion in adiabatic process (w_(adi)) is related to work of expansion in isothermal process (w_(iso)) is

A sample of ideal gas undergoes isothermal expansion in a reversible manner from volume V_(1) to volume V_(2) . The initial pressure is P_(1) and the final pressure is P_(2) . The same sample is then allowed to undergoes reversible expansion under adiabatic conditions from volume V_(1) to V_(2) . The initial pressure being same but final pressure is P_(3) . Which relation is correct (gamma = (C_(P))/(C_(V))) ?

400 c c volume of gas having gamma=5/2 is suddenly compressed to 100 c c . If the initial pressure is P , the final pressure will be

DC PANDEY ENGLISH-ELASTICITY-Medical entrances s gallery
  1. Find the decrease in the volume of a simple of water from the followin...

    Text Solution

    |

  2. The length of a metal wire is l(1) when the tension in it is T(1) and ...

    Text Solution

    |

  3. A load of 4 kg is suspended from a ceiling through a steel wire of len...

    Text Solution

    |

  4. Two wires of the same length and same material but radii in the ratio ...

    Text Solution

    |

  5. The elastic potential energy of a stretched wire is given by

    Text Solution

    |

  6. A uniform cylindrical rod of length L and cross-sectional area by forc...

    Text Solution

    |

  7. The ratio of hydraulic stress to the corresponding strain is known as

    Text Solution

    |

  8. The pressure on an object of bulk modulus B undergoing hydraulic compr...

    Text Solution

    |

  9. For most of the material , Young's modulus (Y) and rigidity modulus (G...

    Text Solution

    |

  10. The following four wires of length L and radius r are made of the same...

    Text Solution

    |

  11. The Young's modulus of a rope of 10 m length and having diameter of 2 ...

    Text Solution

    |

  12. A steel wire of length l and cross sectional area A is stretched by 1 ...

    Text Solution

    |

  13. Theoretically the value of Poisson's ratio sigma lies between

    Text Solution

    |

  14. A metal ring of initial radius r and cross-sectional area A is fitted ...

    Text Solution

    |

  15. An indian ruber cord L meter long and area of cross-secion A metre is...

    Text Solution

    |

  16. The density of a metal at normal pressure is rho. Its density when it ...

    Text Solution

    |

  17. To break a wire of one meter length, minimum 40 kg wt. is required. Th...

    Text Solution

    |

  18. If Poission's ratio sigma is -(1)/(2) for a material, then the materia...

    Text Solution

    |

  19. Two blocks of masses 1 kg and 2 kg are connected by a metal wire going...

    Text Solution

    |

  20. Which one the following is not a unit of Young's modulus ?

    Text Solution

    |

  21. There is same change in length when a 33000 N tensile force is appli...

    Text Solution

    |