Home
Class 11
PHYSICS
Longitudinal stress of 1 kg//mm^(2) is a...

Longitudinal stress of `1 kg//mm^(2)` is applied on a wire. The percentage increase in length is `(Y = 10^(11) N//m^(2))`

A

0.002

B

0.001

C

0.003

D

0.01

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

(b) Longitude strain `=("stress")/(Y)=(10^(6))/(10^(11))=10^(-5)`
Percentage increase in length `=10^(-5)xx100=0.001%`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELASTICITY

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Match the columns|4 Videos
  • ELASTICITY

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Medical entrances s gallery|21 Videos
  • ELASTICITY

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Check point 12.3|15 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise All Questions|469 Videos
  • ELECTROSTATICS

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Integer|17 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A uniform cylindrical wire is subjected to a longitudinal tensile stress of 5 xx 10^(7) N//m^(2) . Young's modulus of the material of the wire is 2 xx 10^(11) N//m^(2) . The volume change in the wire is 0.02% . The factional change in the radius is

Find the load on wire of cross section 16 mm to increase its length by 0.3%(Y=5 xx 10^(9)N//m^(2),g=10m//s^(2))

A wire 3 m is length and 1 mm is diameter at 30^(@) C is kept in a low temperature at -170^(@)C and is stretched by hanging a weight of 10 kg at one end. The change in length of the wire is [Take, Y=2xx10^(11) N//m^(2), g=10 m//s^(2) and alpha =1.2 xx 10^(-5) //""^(@)C ]

The radii and Young's moduli of two uniform wires A and B are in the ratio 2:1 and 1:2 respectively. Both wires are subjected to the same longitudinal force. If the increase in length of the wire A is one percent, the percentage increase in length of the wire B is

A wire 2 m in length suspended vertically stretches by. 10 mm when mass of 10 kg is attached to the lower end. The elastic potential energy gain by the wire is (take g = 10 m//s^(2) )

When a force is applied on a wire of uniform cross-sectional area 3xx10^-6m^2 and length 4 m, the increase in length is 1mm. Energy stored in it will be (Y=2xx10^(11)(N)/(m^2) )

A copper wire of negligible mass, 1 m length and cross-sectional area 10^(-6) m^(2) is kept on a smooth horizontal table with one end fixed. A ball of mass 1 kg is attached to the other end. The wire and the ball are rotating with an angular velocity of 20 rad//s . If the elongation in the wire is 10^(-3) m . a. Find the Young's modulus of the wire (in terms of xx 10^(11) N//m^(2) ). b. If for the same wire as stated above, the angular velocity is increased to 100 rad//s and the wire breaks down, find the breaking stress (in terms of xx 10^(10) N//m^(2) ).

The Poisson's ratio of a material is 0.4. If a force is applied to a wire of this material, there is a decrease of cross-sectional area by 2%. The percentage increase in its length is

A particular force (F) applied on a wire increases its length by 2 xx 10^(-3) m. To increases the wire's length by 4 xx 10^(-3) m, the applied force will be

When a force of 100 N is applied on a wire of uniform cross-section as shown in figure then length of wire is increased by 1 mm. Energy stored in the wire will be

DC PANDEY ENGLISH-ELASTICITY-Chapter Exercise
  1. The maximum load a wire can withstand without breaking, when its lengt...

    Text Solution

    |

  2. Determine the force required to double the length of the steel wire of...

    Text Solution

    |

  3. Longitudinal stress of 1 kg//mm^(2) is applied on a wire. The percenta...

    Text Solution

    |

  4. The Young's modulus of a wire Y. If the energy per unit volume is E, t...

    Text Solution

    |

  5. When a force is applied at one end of an elastic wire, it produce a st...

    Text Solution

    |

  6. The young's modulus of a wire of length (L) and radius (r ) is Y. If t...

    Text Solution

    |

  7. The Young's modulus of a wire is numerically equal

    Text Solution

    |

  8. The length of an iron wire is L and area of cross-section is A. The in...

    Text Solution

    |

  9. The graph show the behaviour of a length of wire in the region for whi...

    Text Solution

    |

  10. A metal block is experiencing an atmospheric pressure of 1 xx 10^(5)N/...

    Text Solution

    |

  11. The bulk modulus of water is 2.1xx10^(9) Nm^(-2). The pressure require...

    Text Solution

    |

  12. If the Young's modulus of the material is 3 times its modulus of rigid...

    Text Solution

    |

  13. For a given material, the Young's modulus is 2.4 times that of the m...

    Text Solution

    |

  14. Mark the wrong statement

    Text Solution

    |

  15. The increase in length on stretching a wire is 0.05 %. If its poisson'...

    Text Solution

    |

  16. A spring is stretched by applying a load to its free end. The strain p...

    Text Solution

    |

  17. An elastic material of Young's modulus Y is subjected to a stress S. ...

    Text Solution

    |

  18. The temperature of a wire is doubled. 'The Young's modulus of elastic...

    Text Solution

    |

  19. When a pressure of 100 atmosphere is applied on a spherical ball, then...

    Text Solution

    |

  20. A 5 metre long wire is fixed to the ceiling. A weight of 10kg is hung ...

    Text Solution

    |