Home
Class 11
PHYSICS
Two blocks of masses 1 kg and 2 kg are c...

Two blocks of masses `1 kg` and `2 kg` are connected by a metal wire going over a smooth pulley as shown in figure.
The breaking stress of the metal is `(40//3pi)xx10^(6)N//m^(2)`. If `g=10ms^(-2)`, then what should be the minimum radius of the wire used if it is not to break?

A

0.5 mm

B

1 mm

C

1.5 mm

D

2 mm

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

(c) Breaking stress `=(F)/(A)=(40)/(3pi)xx10^(6)Nm^(-2)`
According to question,
`(40)/(3pi)xx10^(6)=(3xx10)/(pir^(2))`
`r^(2)=(9)/(4xx10^(6))`
`r=1.5xx10^(-3) m =1.5 mm`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELASTICITY

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Match the columns|4 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise All Questions|469 Videos
  • ELECTROSTATICS

    DC PANDEY ENGLISH|Exercise Integer|17 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Two blocks of masses 5 kg and 10 kg are connected by a metal wire going over a smooth pulley as shown in the figure. The breaking stress of the metal wire is 2xx10^(9)"N m"^(-2) . If g=10ms^(-2) , then what is the minimum radius of the wire which will not break

Two blocks of masses 1 kg and 2kg are connect by a metal wire going over a smooth pulley as shown in figure. The breaking stress of the metal is 2xx10^9Nm^-2 . What should be the minimum radius of the wire used if it is not to break? Take g=10ms^-2

Two blocks of masses 2 kg and 3kg are connected by a metal wire going over a smoother pulley as shown in figure. The breaking stress of the steel is 2xx10^(9)Nm^(-2) . What would be the minimum radius of the wire used if it not to break ? Take , g=10 ms^(-2)

Two blocks of masses of 40 kg and 30 kg are connected by a weightless string passing over a frictionless pulley as shown in the figure.

Two masses of 10 kg and 20 kg are connected with an inextensible string passing over two smooth pulleys as shown in the figure. The acceleration of 20 kg mass will be :

Three blocks of masses m_(1)=4kg, m_(2)=2kg, m_(3)=4kg are connected with ideal strings passing over a smooth, massless pulley as shown in figure. The acceleration of blocks will be (g=10m//s^(2))

Two blocks of masses 3 kg and 6 kg are connected by a string as shown in the figure over a frictionless pulley. The acceleration of the system is A. 4m // s^2 B. 2m//s^2 C. zero D. 6m//s^2

Two blocks of masses 10 kg and 20 kg are connected by a massless string and are placed on a smooth horizontal surface as shown in the figure. If a force F=600 N is applied to 10 kg block, then the tension in the string is

Two unequal masses of 1kg and 2kg are connected by a string going over a clamed light smooth pulley as shown in figure . The system is released from rest .The larger mass is stopped for a moment 1.0 s after the system is set in motion.Find the time elapsed before the string is tight again.

Two unequal masses of 1kg and 2kg are connected by an inextensible light string passing over a smooth pulley as shown in figure. A force F = 20N is applied on 1kg block find the acceleration of either block (g = 10m//s^(2)) .

DC PANDEY ENGLISH-ELASTICITY-Medical entrances s gallery
  1. A load of 4 kg is suspended from a ceiling through a steel wire of len...

    Text Solution

    |

  2. Two wires of the same length and same material but radii in the ratio ...

    Text Solution

    |

  3. The elastic potential energy of a stretched wire is given by

    Text Solution

    |

  4. A uniform cylindrical rod of length L and cross-sectional area by forc...

    Text Solution

    |

  5. The ratio of hydraulic stress to the corresponding strain is known as

    Text Solution

    |

  6. The pressure on an object of bulk modulus B undergoing hydraulic compr...

    Text Solution

    |

  7. For most of the material , Young's modulus (Y) and rigidity modulus (G...

    Text Solution

    |

  8. The following four wires of length L and radius r are made of the same...

    Text Solution

    |

  9. The Young's modulus of a rope of 10 m length and having diameter of 2 ...

    Text Solution

    |

  10. A steel wire of length l and cross sectional area A is stretched by 1 ...

    Text Solution

    |

  11. Theoretically the value of Poisson's ratio sigma lies between

    Text Solution

    |

  12. A metal ring of initial radius r and cross-sectional area A is fitted ...

    Text Solution

    |

  13. An indian ruber cord L meter long and area of cross-secion A metre is...

    Text Solution

    |

  14. The density of a metal at normal pressure is rho. Its density when it ...

    Text Solution

    |

  15. To break a wire of one meter length, minimum 40 kg wt. is required. Th...

    Text Solution

    |

  16. If Poission's ratio sigma is -(1)/(2) for a material, then the materia...

    Text Solution

    |

  17. Two blocks of masses 1 kg and 2 kg are connected by a metal wire going...

    Text Solution

    |

  18. Which one the following is not a unit of Young's modulus ?

    Text Solution

    |

  19. There is same change in length when a 33000 N tensile force is appli...

    Text Solution

    |

  20. A beam of metal supported at the two ends is loaded at the centre. The...

    Text Solution

    |