Home
Class 12
PHYSICS
The magnitude flux linked with a coil at...

The magnitude flux linked with a coil at any instant 't' is given by `phi=5t^(3)-100t+300`, the e.m.f. induced in the coil at t=2 second is

A

300 V

B

140 V

C

40 V

D

`-40V`.

Text Solution

Verified by Experts

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The magnetic flux linked with a coil varies as phi=3t^(2)+4t+9. Find the magnitude of the emf induced at t = 2S.

The magnetic flux linked with the coil varies with time as phi = 3 t^2 + 4t + 9 . The magnitude of induced emf at t = 2 second is

The magnetic flux phi (in weber) linked with a coil of resistance 10 Omega varies with time t (in second) as phi = 8t^2-4t+1 . The current induced in the coil at t = 0.1 sec is

A Body start from origin and move along x-axis such that velocity at any instant is given by 4t^(3)-2t is in second and velocity in m/s Find acceleration of the particle when it is at a distance of 2 m from the origin:

A particle moves along a straight line such that its displacement at any time t is given by x =t^3-6t^2 +3t +4 in m. The velocity when acceleration is zero is

A rectangular coil of 100 turns and size 0.1 m xx 0.05 m is placed perpendicular to a magnetic field of 0.1 T. If the field drops to 0.05 T in 0.05 second, the magnitude o the e.m.f. induced in the coil is

The position of a particle moving in a x - y plane at any instant is given by x= (3t^(2)-6t) metres y = (t^(2)-2t) metres. Select the correct statement.