Home
Class 12
PHYSICS
The speed of light in vacuum is...

The speed of light in vacuum is

A

`sqrt(in_0/mu_0)`

B

`sqrt(1/(mu_0in_0))`

C

`sqrt(mu_0/in_0)`

D

`sqrt(mu_0 in_0)`.

Text Solution

Verified by Experts

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A ray of light passes normally through a slab (n = 1.5) of thickness t . If the speed of light in vacuum be c , then time taken by the ray to go across the slab will be :

Express the number apearing in the following statements in standard form: Speed of light in vacuum is 300,000,000 m/s.

State the laws of refraction of light. Explain the term 'Absolute refractive index of a medium' and write an expression to relate it with the speed of light in vacuum.

when a certain energy is applied to an hydrogen atom, an electron jumps from n =1 to n = 3 state. Find (i) the energy absorbed by the electron. (ii) wavelength of radiation emitted when the electron jump back to its initial state. ( Energy of electron in first orbit = - 13.6 eV , Planck's constant = 6.6225 xx10^(-34) Js, Charge on electron = 1.6 xx10^(-19) C, speed of light in vacuum = 3xx10^(8)ms^(-1)