Home
Class 12
PHYSICS
A radioactive sample S(1) having the act...

A radioactive sample `S_(1)` having the activity `A_(1)` has twice the number of nuclei as another sample `S_(2)` of activity `A_(2)` If `A_(2)=2A_(1)`, then the ratio of half life of `S_(1)` to the life of `S_(2)` is

A

0.75

B

0.25

C

2

D

4

Text Solution

Verified by Experts

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A radioactive sample of half life T_((1)/(2)) contains 1000 nuclei. How many members will be left after a time t=(T//8) ?

If 5 g of an isotope sample has a half life of 30 days, the half life of 2 g of sample is :

A radioactive sample with a half life of 1 month has the label : Activity = 2 micro curies on 1.8.1991. Its activity two months later is

If for a sequence {a_(n)},S_(n)=2n^(2)+9n , where S_(n) is the sum of n terms, the value of a_(20) is

State the law of radioactive decay. Plot a graph showing the number (N) of undecayed nuclei as a function of time (t) for a given radioactive sample having half life T_(1//2) . Depict in the plot, the number of undecayed nuclei at (i) t=3T_(1//2) and (ii) t=5T_(1//2) .

The number of ways in which ten candidates A_(1), A_(2), .. .., A_(10) can he ranked, if A_(1) is always above A_(2) is

A radioactive sample has a half-life of 10 minutes. If 64 nuclei are contained in the sample the number of nuclei that would decay after 50 minutes is

The area of a circle is A_(1) and the area of a regular pentagon inscribed in the circle is A_(2) . Then A_(1)//A_(2) is