Home
Class 12
PHYSICS
A block of mass 2kg is resting on a rou...

A block of mass 2kg is resting on a rough horizontal surface.The coefficients of static and kinetic frictions between the block and surface are 0.7 and 0.6 respectively.A horizontal force `F=(4N/s)times t` is applied on the block at t=0.At t=4s ,the force of friction on the block is (take `g=10m/s^(2)`)

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A slab of 40 kg lying on a frictionales floor and a block of 10 kg rests on the slab as shown in the figure. The coefficients of static and kinetic friction between the slab and the block are 0.6 and 0.4 respectively. If a force of 100 N is applied on the block, then the acceleration the slab will be (g = 10 m//s^(2))

A block of mass 1kg is at rest on a rough horizontal surface having coefficient of static friction 0.2 and kinetic friciton 0.15, find the frictional forces if a horizontal force, (a) F=1N (b) F=1.96N (c) F=2.5N is applied on a block

A block of 5 kg is resting on a horizontal surface. The coefficient of kinetic friction between the block and the surface is 0.2. What is the acceleration with which the block will remove if a force of 9.8 N is applied to it ?

A block of mass 5 kg is lying on a rough horizontal surface. The coefficient of static and Kinetic friction are 0.3 and 0.1 and g=10m//s^(-2) If a horizontal force of 50N is applied on the block, the frictional force is

A rectangular block of mass 5 kg is kept on a horizontal surface . The coefficient of friction between the block and the surface is 0.2 . If a force of 20 N is applied to the block at angle of 30^(@) with the horizontal plane , what is the force of friction on the block ? (Take g = 10 m//s^(2) )

A block of mass m lying on a rough horizontal surface of friction coefficient mu is pulled by a force F as shown , the limiting friction between the block and surface will be

A block of mass 5 kg is kept on a rough horizontal surface. The coefficient of friction for the contact force block and surface are mu_(s) = 0*1 and mu_(k) = 0*9 respectively . A horizontal force F given by F 0*5t is applied at t = 0 . Here t represent time in seconds . Determine the force of friction and acceleration of the block at (i) t = 1s (ii) t= 10 s (iii) t = 12 s

Two blocks A and B of masses 10 kg and 15 kg are placed in contact with each other rest on a rough horizontal surface as shown in the figure. The coefficient of friction between the blocks and surface is 0.2. A horizontal force of 200 N is applied to block A. The acceleration of the system is ("Take g"=10ms^(-2))