Home
Class 10
PHYSICS
A boy weighing 40 kgf climbs up a stair ...

A boy weighing 40 kgf climbs up a stair of 30 steps each 20 cm high in 4 minutes and a girl weighing 30 kgf does the same in 3 minutes.Compare:
(i)the work done by them.and
(ii)the power developed by them .

Text Solution

AI Generated Solution

To solve the problem, we will calculate the work done by both the boy and the girl, and then we will calculate the power developed by each of them. ### Step-by-Step Solution: #### Step 1: Calculate the height climbed by both the boy and the girl. - Each step is 20 cm high, and there are 30 steps. - Height (h) = Number of steps × Height of each step = 30 steps × 20 cm = 600 cm = 6 m. ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK ENERGY AND POWER

    ICSE|Exercise EXERCISE-2(B)|30 Videos
  • WORK ENERGY AND POWER

    ICSE|Exercise EXERCISE-2(B) (MULTIPLE CHOICE TYPE )|2 Videos
  • WORK ENERGY AND POWER

    ICSE|Exercise EXERCISE-2(A) (MULTIPLE CHOICE TYPE )|2 Videos
  • CALORIMETRY

    ICSE|Exercise EXERCISE-11(B) (NUMERICALS)|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A Boy weighing 40 kg climbs up a stair of 30 steps each 20 cm high in 4 minutes and a girl weighing 30 kg does the same in 3 minutes. Compare: The power developed by them.

A boy of mass 40 kg climbs up a flight of 30 steps each 20 cm high in 2 min and a girl of mass 30 kg does the same in 1.5 min. Compare : (i) the work done, and (ii) the power developed by them (g = 10 m s^(-2) )

A boy weighing 350 N climbs up 30 steps.each 20 cm high in 1 minute .Calculte: (i)The work done ,and (ii)the power spent.

A man raises a box of mass 50 kg to a height of 2 m 10 s,while another man raises the same box to the same height in 50 s. (a)Compare :(i)the work done ,and (ii)the power developed by them . Take g=10 N kg^(-1)

IT takes 20 s for a person A of mass 50 kg to climb up the stairs. While another person B of same mass does the same in 15 s compare (i) work done (ii) power developed by the person A and B.

A boy mass 40 kg climbs up the stairs and reaches the roof at a height 8 m in 5 s. Calculate : (i)the force of gravity acting the boy . (ii) the work done by against the force of gravity . (iii)the power spent by the boy . (Take g=10 m S^(-2) )

Amit weighing 60 kgf climbs up a ladder of height 10 m in 15 minutes. Calculate the increase in his potential energy and the power spent by him. Take 1 kgf = 10 N.

A boy takes 3 minutes to lift a 20 litre water bucket from a 20 m deep well,while his father does it in 2 minutes ,(a)compare: (i)the work ,and (ii)power developed by them. (b)How much work rach deos?Take density of water = 10^(3) kg m^(-3) and g=9.8 N kg^(-1)

A boy weighing 60 kgf is wearing shoes with heel of area of cross section 20 cm^(2) , while a girl weighing 45 kgf is wearing sandals with heel of area of cross section 1.5 cm^(2) . Compare the pressure exerted on ground by their heels when they stand on the heel of one foot.

A uniform seesaw, 5m long, is supported at its centre. A boy weighing 40 kgf sits at a distance of 1 m from the centre of the seesaw. (i) To which class of lever does it belong ? (ii) Find where a girl of weight 20 kgf must sit on the seesaw so as the balance the weight of the boy.

ICSE- WORK ENERGY AND POWER-EXERCISE-2(A) (NUMERICALS)
  1. A body ,when acted upon by a force of 10 khf , get displaced by 0.5 m....

    Text Solution

    |

  2. A boy mass 40 kg climbs up the stairs and reaches the roof at a height...

    Text Solution

    |

  3. A man spend 6-4 KJ energy in displacing a body by 64 m in the directio...

    Text Solution

    |

  4. A weight lifter lifted a load of 200 kgf to a height of 2.5 m in 5 s. ...

    Text Solution

    |

  5. A machine raises a laod a 750 N through a height of 16 m in 5 s.Calcul...

    Text Solution

    |

  6. An electric heater of power kW is used for 10 h.How much energy does i...

    Text Solution

    |

  7. A water pump raises 50 litres of water through a height of 25 m in 5 ....

    Text Solution

    |

  8. A pump is used to lift 500 kg of water from a depth of 80 m in 10 s .C...

    Text Solution

    |

  9. An ox can a maximum force of 1000 N.It is taking part in a cart race a...

    Text Solution

    |

  10. The power of a motor a is 40 kW .At what speed can the motor raise a l...

    Text Solution

    |

  11. Rajan exerts a force of 150 N in pulling a cart at a constant speed of...

    Text Solution

    |

  12. A boy weighing 350 N climbs up 30 steps.each 20 cm high in 1 minute .C...

    Text Solution

    |

  13. IT takes 20 s for a person A of mass 50 kg to climb up the stairs. Whi...

    Text Solution

    |

  14. A boy weighing 40 kgf climbs up a stair of 30 steps each 20 cm high in...

    Text Solution

    |

  15. A man raises a box of mass 50 kg to a height of 2 m 10 s,while another...

    Text Solution

    |

  16. A boy takes 3 minutes to lift a 20 litre water bucket from a 20 m deep...

    Text Solution

    |