Home
Class 9
CHEMISTRY
Calculate the percentage composition of ...

Calculate the percentage composition of various elements in :
Sodium carbonate, `Na_2CO_3`
Given that the relative atomic masses of O = 16, Na = 23 and C = 12.

Text Solution

Verified by Experts

Relative molecular mass of `Na_2CO_3`
=(23 x 2 )+ 12 + (16 x 3)
=46 +12+48
=106
Now 106 g of `Na_2CO_3` contains 46 g of Na
`therefore` 100 g of `Na_2CO_3` will contain =`(46xx100)/106`
=43.4 g of Na
Similarly 106 g of `Na_2CO_3` contains 12 g of C
`therefore` 100 g of `Na_2CO_3` will contain = `(12xx100)/106`
=11.3 g of C
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate percentage of hydrogen in water Given that the relative atomic masses in amu of H = 1, 0 = 16.

Calculate the mass per cent of different elements present in sodium sulphate ( Na_2SO_4 )

Calculate the mass precent of different elements present in sodium sulphate (Na_(2)SO_(4)) .

Calculate the mole fraction of water in a sodium hydroxide solution which has 80 g of NaOH and 54g of H_(2)O . [Relative atomic masses : Na = 23, O = 16, H = 1]

Calculate the percentage of : Sodium in sodium aluminium fluoride [Na_(3)AlF_(6)] , to the nearest whole number. (Atomic Mass : Na = 23, Al = 27, F = 19]

What is the percentage composition of Na_(2)S_(2)O_(3).5H_(2)O ?

Calculate the relative molecular masses (or molecular weights) of the following compounds : Cane sugar , C_12H_22O_11 Given that the relative atomic mass (in amu) of Cu = 63.5 , S=32 , O=16 , N=14 , C=12

The formula of sodium carbonate is Na_2CO_3 and that of calcium hydrogen carbonate is

Calculate the percentage of : Fluorine in sodium aluminium fluoride [Na_(3)AlF_(6)] , to the nearest whole number. [Atomic Mass : Na = 23, Al = 27, F = 19]