Home
Class 11
PHYSICS
(b) The displacement of a particle execu...

(b) The displacement of a particle executing simple harmonic motion is given by the equation `y=0.3sin20pi(t+0.05)` , where time t is in seconds and displacement y is in meter. Calculate the values of amplitude, time period, initial phase and initial displacement of the particle.

Text Solution

AI Generated Solution

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SELF ASSESSMENT PAPER 3

    ICSE|Exercise Section-D|6 Videos
  • SELF ASSESSMENT PAPER 3

    ICSE|Exercise Section-B|13 Videos
  • SELF ASSESSMENT PAPER 02

    ICSE|Exercise SECTION-D (Answer the following )|6 Videos
  • SELF ASSESSMENT PAPER 4

    ICSE|Exercise Section-D|6 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The displacement of a particle in simple harmonic motion in one time period is

The displacement of a particle executing simple harmonic motion is given by y = 4 sin(2t + phi) . The period of oscillation is

The phase (at a time t) of a particle in simple harmonic motion tells

The motion of a particle executing simple harmonic motion is given by X = 0.01 sin 100 pi (t + 0.05) , where X is in metres andt in second. The time period is second is

The displacement of a particle executing simple harmonic motion is given by x=3sin(2pit+(pi)/(4)) where x is in metres and t is in seconds. The amplitude and maximum speed of the particle is

The displacement of a particle executing simple harmonic motion is given by y=A_(0)+A sin omegat+B cos omegat . Then the amplitude of its oscillation is given by

A simple harmonic oscillation is represented by the equation y = 0.5sin(50pi t+1.8) . Where y is in meter and t is in second. Find its amplitude, frequency, time period and initial phase.

The displacement of a particle performing simple harmonic motion is given by, x=8 "sin" "omega t + 6 cos omega t, where distance is in cm and time is in second. What is the amplitude of motion?

Position-time relationship of a particle executing simple harmonic motion is given by equation x=2sin(50pit+(2pi)/(3)) where x is in meters and time t is in seconds. What is the position of particle at t=0 ?

Position-time relationship of a particle executing simple harmonic motion is given by equation x=2sin(50pit+(2pi)/(3)) where x is in meters and time t is in seconds. What is the position of particle at t=1s ?