Home
Class 11
PHYSICS
A smooth block of mass m is connected wi...

A smooth block of mass m is connected with a spring of stiffness `k(=20Nm^(-1)` )and natural length `l_(0)=0.25 m`. If the block is pulled such that the new length of the spring becomes `l=0.3m`, find the acceleration of the block at the moment when it is released from given positon.

Text Solution

Verified by Experts

Given spring constant `k=20Nm^(-1)`
Initial length =`0.25 m`
Final length =`0.30 m`
`Delta x =0.30 -0.25 = 0.05 m (rarr)`
Mass of the block = m
`vec(F)=-kvec(x)impliesma=-kDeltax`
`a=-(k Delta x)/(m)=(-20 xx0.05)/(m)=-(1)/(m)`
Acceleration = `1//m (larr)`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 1

    CENGAGE PHYSICS ENGLISH|Exercise Subjective|15 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 1

    CENGAGE PHYSICS ENGLISH|Exercise Single Correct|75 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 1

    CENGAGE PHYSICS ENGLISH|Exercise Exercise 6.3|19 Videos
  • MISCELLANEOUS VOLUME 2

    CENGAGE PHYSICS ENGLISH|Exercise INTEGER_TYPE|10 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 2

    CENGAGE PHYSICS ENGLISH|Exercise Integer type|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A block of mass m fitted with a light spring of stiffness k and natural length l_(0) kept on a smooth radial groove made on a disc rotaing with a constant angular axis . If the block is released slowly . Find the maximum elongation of the spring

Two blocks of masses m_(1) and m_(2) being connected with a light spring of stiffness k are driven with forces F_(1) and F_(2) on a smooth plane .find the value of spring force .

A 2 kg block is connected with two springs of force constants k_(1)=100 N//m and k_(2)=300 N//m as shown in figure. The block is released from rest with the springs unstretched. The acceleration of the block in its lowest postion is (g=10 m//s^(2))

A bullet of mass m strikes a block of mass M connected to a light spring of stiffness k, with a speed v_(0) and gets into it. Find the loss of K.E. of the bullet.

A block of mass 2 kg is connected with a spring of natural length 40 cm of force constant K=200 N//m . The cofficient of friction is mu=0.5 . When released from the given position, acceleration of block will be

A block of mass m is connected at one end of spring fixed at other end having natural length l_0 and spring constant K . The block is rotated with constant angular speed (omega) in gravity free space. Find the elongation in spring.

A block of mass m compresses a spring iof stifffness k through a distacne l//2 as shown in the figure .If the block is not fixed to the spring the period of motion of the block is

Two blocks each of mass m are joined together using an ideal spring of force constant K and natural length l_(0) . The blocks are touching each other when the system is released from rest on a rough horizontal surface. Both the blocks come to rest simultaneously when the extension in the spring is (l_(0))/4 . The coefficient of friction between each block and the surface (assuming it to be same between any of the blocks and the surface) is :

Two blocks each of mass m are joined together using an ideal spring of force constant K and natural length l_(0) . The blocks are touching each other when the system is released from rest on a rough horizontal surface. Both the blocks come to rest simultaneously when the extension in the spring is (l_(0))/4 . The coefficient of friction between each block and the surface (assuming it to be same between any of the blocks and the surface) is :

A block of mass m is connected with a rigid wall by light spring of stiffness k . Initially the spring is relaxed. If the block is pushed with a velocity v_0 , it oscillates back and forth and stops. Assuming mu as the coefficient of kinetic friction between block and ground, find the work done by friction till the block stops.