Home
Class 11
PHYSICS
Find the acceleration of 3kg mass when a...

Find the acceleration of `3kg` mass when acceleration of 2kg mass is `ms^(-2)` as shwon in fig.

Text Solution

Verified by Experts

From force diagram of 2-kg block:

`10-kx=2a=4`
`:. kx=6`
From force diagram of 3kg block,
`kx=3a`
or `6=3a`
`:. a=6/3 = 2ms^(-2)`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 1

    CENGAGE PHYSICS ENGLISH|Exercise Subjective|15 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 1

    CENGAGE PHYSICS ENGLISH|Exercise Single Correct|75 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 1

    CENGAGE PHYSICS ENGLISH|Exercise Exercise 6.3|19 Videos
  • MISCELLANEOUS VOLUME 2

    CENGAGE PHYSICS ENGLISH|Exercise INTEGER_TYPE|10 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 2

    CENGAGE PHYSICS ENGLISH|Exercise Integer type|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Find the acceleration of 3 kg mass when acceleration of 2 kg mass is 2ms^(-2) as shown in figure-2.140

Two blocks A and B attached to each other by a massless spring or kept on a rough horizontal surface ( mu=0.1 ) and pulled by a force of200N as shown in figure. If at some instant, the 10 kg mass has an acceleration of 12 ms^(-2) . what is the acceleration of 20 kg mass (in ms^(2) ).

In the system shown in the figure, the acceleration of 1 kg mass is

The acceleration of the 10 kg mass block shown in the figure is : -

Find the relation in the accelerations of the three masses shown in fig.

Two blocks of masses 10 kg and 20 kg are connected by a light spring as shown. A force of 200 N acts on the 20 mass as shown. At a certain instant the acceleration of 10 kg mass is 12 ms^(-2) towards right direction.

A man of mass 60 kg climbed down using an elevator . The elevator had an acceleration of 4ms^(-2) . If the acceleration due to gravity is 10 ms ^(-2) , the man's apparent weight on his way down is

From the fixed pulley, masses 2 kg, 1 kg and 3 kg are suspended as shown is figure. Find the extension in the spring when acceleration of 3 kg and 1 kg is same if spring constant of the spring k = 100 N/m. (Take g = 10 ms^(-2) )

A mass of 1 kg is suspended by means of a thread. The system is (i) lifted up with an acceleration of 4.9ms^(2) (ii) lowered with an acceleration of 4.9ms^(-2) . The ratio of tension in the first and second case is

In the given figure, what will be acceleration of block of mass 7 kg?