Home
Class 11
PHYSICS
A particle of mass 0.5kg travels in a st...

A particle of mass `0.5kg` travels in a straight line with velocity `v=ax^(3//2)` where `a=5m^(-1//2)s^-1`. What is the work done by the net force during its displacement from `x=0` to `x=2m`?

Text Solution

Verified by Experts

`m=0.5kg`, `v=ax^(3//2)`, `a=5m^(-1//2)s^-1`, `W=?`
Initial velocity at `x=0`, `v_0=axx0=0`
Final velocity at `x=2`, `v_2=axx2^(3//2)=5xx2^(3//2)`
Work done=Increase in kinetic energy
`=1/2xx0.5[(5xx2^(3//2))-0^2]=50J`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK, POWER & ENERGY

    CENGAGE PHYSICS ENGLISH|Exercise Exercise 8.3|26 Videos
  • WORK, POWER & ENERGY

    CENGAGE PHYSICS ENGLISH|Exercise Exercise 8.4|16 Videos
  • WORK, POWER & ENERGY

    CENGAGE PHYSICS ENGLISH|Exercise Exercise 8.1|25 Videos
  • VECTORS

    CENGAGE PHYSICS ENGLISH|Exercise Exercise Multiple Correct|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A body of mass 0.5 kg travels in a straight line with velocity v= kx^(3//2) where k=5m^(-1//2)s^(-1) . The work done by the net force during its displacement from x=0 to x=2 m is

A body of mass 0.5 kg travels in a straight line with velocity v =a x^(3//2) where a = 5 m//s^(2) . The work done by the net force during its displacement from x = 0 to x = 2 m is

A particle of mass 2kg travels along a straight line with velocity v=asqrtx , where a is a constant. The work done by net force during the displacement of particle from x=0 to x=4m is

A body of mass m travels in a straight line with a velocity v = kx^(3//2) where k is a constant. The work done in displacing the body from x = 0 to x is proportional to:

A particle of mass 0.5 kg is subjected to a force which varies with distance as shown in figure 1. The work done by the force during the displacement from x=0 to x=4and x=4 to x=12 are respectively {:((1)20J","40J,(2)40J"," 40J,(3)20J","60J,(4)40J","80J):} 2. The increaase in kinetic energy of the particle during its displac ement from x=0 to x=12 m is {:((1)20J,(2)40J,(3)80J,(4)120J):} 3. If the speed of the particle at x=0 is 4 m/s, its speed st x=8 m is {:((1)8m//s,(2)16m//s,(3)32m//s,(4)4m//s):}

The velocity (v) of a particle of mass m moving along x-axis is given by v=alphasqrt(x) , where alpha is a constant. Find work done by force acting on particle during its motion from x=0 to x=2m :-

A force F=(5+2x) acts on a particle in x direction where F is in newtown and x is meter. Find the work done by this force during displacement from x=0 to x=1m.

A force F=(10+0.50x) acts on a particle in the x direction, where F is in newton and x in meter. Find the work done by this force during a displacement form x=0 to x=2.0m

The velocity (v) of a pariticle of mass m moving along x-axls is given by v=bsqrtx, where b is a constant. Find work done by the force acting on the particle during its motion from x=0 to x=4m.

A force F=a+bx acts on a particle in x-direction, where a and b are constants. Find the work done by this force during the displacement from x_1 to x_2 .

CENGAGE PHYSICS ENGLISH-WORK, POWER & ENERGY-Exercise 8.2
  1. The kinetic energy of a body is increased by 21%. What is the percenta...

    Text Solution

    |

  2. A particle of mass 0.5kg travels in a straight line with velocity v=ax...

    Text Solution

    |

  3. Can kinetic energy be negative? Explain.

    Text Solution

    |

  4. The kinetic energy of an object depends on the frame of reference in w...

    Text Solution

    |

  5. You are reshelving books in a library. You lift a book from the floor ...

    Text Solution

    |

  6. What is the reason that we burn out our body fat only when we walk bri...

    Text Solution

    |

  7. Figure shows three paths connecting points a and b, A single force F d...

    Text Solution

    |

  8. The potential energy of a conservative force field is given by U=ax^...

    Text Solution

    |

  9. A particle moves in x-y plane in figure under the influence of a frict...

    Text Solution

    |

  10. A single conservative force acting on a particle varies as F=(-Ax+Bx^2...

    Text Solution

    |

  11. A potential energy function for a two-dimensional force is the form U=...

    Text Solution

    |

  12. For the potential energy curve shown in figure. (a) Determine whethe...

    Text Solution

    |

  13. Is it possible exert a force which does work on a body without changin...

    Text Solution

    |

  14. The kinetic friction force acting on a sliding body moving in a straig...

    Text Solution

    |

  15. A single conservative force acting on a particle varies as vecF=(-Ax+B...

    Text Solution

    |

  16. A block of mass m is placed at the bottom of a massless smooth wedge w...

    Text Solution

    |

  17. A particle is projected in gravity with a speed v0. Using W-E theorem,...

    Text Solution

    |

  18. A block is released from rest from a height h=5m. After travelling thr...

    Text Solution

    |

  19. A block of mass m is connected with a rigid wall by light spring of st...

    Text Solution

    |

  20. Two blocks of masses m1 and m2 inter connected by a spring of stiffnes...

    Text Solution

    |