Home
Class 11
PHYSICS
An annular disc of radius r(1 )= 10 cm a...

An annular disc of radius `r_(1 )= 10 cm` and `r_(2) = 5 cm` is placed on a water surface. Find the surface tension force on the disc if we want to pull it from water surface. Take coefficient of surface tension as `sigma= 7 xx10^(-3) N//m, g = 10 ms^(-12)`.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`6782.4 dyne`

`F=2pir_(1)T+2pir_(2)T`

`=2pi(r_1)1+r_(2))T`
`=2xx3.14(10+5)(72)=6782.4"dyne"`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • PROPERTIES OF SOLIDS AND FLUIDS

    CENGAGE PHYSICS ENGLISH|Exercise Single Correct|112 Videos
  • PROPERTIES OF SOLIDS AND FLUIDS

    CENGAGE PHYSICS ENGLISH|Exercise Multiple Correct|17 Videos
  • PROPERTIES OF SOLIDS AND FLUIDS

    CENGAGE PHYSICS ENGLISH|Exercise Exercise 5.3|9 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 2

    CENGAGE PHYSICS ENGLISH|Exercise Integer type|1 Videos
  • RIGID BODY DYNAMICS 1

    CENGAGE PHYSICS ENGLISH|Exercise Integer|11 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An annular disc of radius r_(1 )= 10 cm and r_(2) = 5 cm is placed on a water surface. Find the surface tension force on the disc if we want to pull it from water surface. Take coefficient of surface tension as sigma= 72 dyne//cm, g = 10 ms^(-2) .

The minimum force required to separate a light glass plate of perimeter 5m from a water surface is (Given surface tension of water = 70 xx 10^(-3) N/m)

A paper disc of radius R from which a hole of radius r is cut out is floating in a liquid of the surface tension S . The force on the disc due to the surface tension is

Consider the water drop of radius R . Find surface tension force between the left half surface and right half surface ?

The pressure inside an air bubble of radius 2 cm formed 20 cm below an open water surface is (Given surface tension of water = 70 xx 10^(-3) Nm^(-1) )

The amount of work done in forming a soap bubble of radius r = 1 cm (surface tension T = 3 xx 10^(-2) N//m ) is

What should be the radius of a water drop so that the excess pressure inside it is 0.2 atm? Surface tension of water is 72 xx 10^(-3) N//m ?

Force necessary to pull a circular plate of 5 cm radius from water surface for which surface tension is 75 dynes/cm, is

A rectangular glass plate of dimensions 5 cm xx 4 cm is placed flat on the surface of water. Find the downward force on the plate due to surface tension. Given surface tension of water = 0.073 N m^(-1)

A wire of mass 5 gm is kept horizontally on the surface of water. What ist he minimum length of the wire so that it does not break the surface film.Surface tension = 72 xx 10^(-3)N//m

CENGAGE PHYSICS ENGLISH-PROPERTIES OF SOLIDS AND FLUIDS-Subjective
  1. A bob of mass m hangs from the ceiling of a smooth trolley car which i...

    Text Solution

    |

  2. A smooth uniform, string of natural length l, cross-sectional area A ...

    Text Solution

    |

  3. A narrow capillary tube is dipped 10 cm below water surface and a liqu...

    Text Solution

    |

  4. A thin plate of large area is placed midway in a gap of height h fille...

    Text Solution

    |

  5. When a vertical capillary of length with the sealed upper end was brou...

    Text Solution

    |

  6. A rubber cord has a cross -sectional area 1 mm^(2)and total un-stretch...

    Text Solution

    |

  7. Two wires of diameter 0.25 cm, one made of steel and other made of bra...

    Text Solution

    |

  8. A steel rod of length l(1) = 30 cm and two identical brass rod of leng...

    Text Solution

    |

  9. The two wires shown in figure are made of the same material which has ...

    Text Solution

    |

  10. A copper wire of negligible mass, 1 m length and cross-sectional area ...

    Text Solution

    |

  11. An amusement park ride consists of airplane shaped cars attached to st...

    Text Solution

    |

  12. A capillary tube of length (i) l = 60 cm, (ii) l = 50 cm and radius r ...

    Text Solution

    |

  13. An annular disc of radius r(1 )= 10 cm and r(2) = 5 cm is placed on a ...

    Text Solution

    |

  14. Two soap bubbles of radii a and b combine to form a single bubble of r...

    Text Solution

    |

  15. Calculate the pressure indise a small air bubble of radius 0.01 mm sit...

    Text Solution

    |

  16. A mercury drop of radius R is sprayed into n droplets of equal size. C...

    Text Solution

    |