Home
Class 11
CHEMISTRY
The composition of the equilibrium mixtu...

The composition of the equilibrium mixture (`Cl_(2)` `2Cl`) , which is attained at `1200^(@)C`, is determined by measuring the rate of effusion through a pin hole. It is observed that a `1.80 mm Hg` pressure, the mixture effuses `1.16 times` as fact as krypton effuses under the same conditions. Calculate the fraction of chlorine molecules dissociated into atoms (atomic weight of `Kr` is `84`).

Text Solution

Verified by Experts

`(r )/(r_(kr))=sqrt((M_(w)(Kr))/(M))`
`1.16=sqrt((83.8)/(M)) :. M=62.28`
(Molar weight of `Cl_(2)` and mixture `=62.28`)

Total moles `=1-x+2x=1+x`
`:. (2x+(35.5)+(1-x)xx71)/(1+x)=62.28`
`(71)/(1+x)=62.28`
`x=0.14=14%` dissociated
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • STATES OF MATTER

    CENGAGE CHEMISTRY ENGLISH|Exercise Ex 5.1|15 Videos
  • STATES OF MATTER

    CENGAGE CHEMISTRY ENGLISH|Exercise Ex 5.2|16 Videos
  • STATES OF MATTER

    CENGAGE CHEMISTRY ENGLISH|Exercise Archives (Integer)|1 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS AND MOLE CONCEPT

    CENGAGE CHEMISTRY ENGLISH|Exercise Archives Subjective|11 Videos
  • STOICHIOMETRY

    CENGAGE CHEMISTRY ENGLISH|Exercise Archives Subjective|33 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The composition of the equilibrium mixture for the equilibrium Cl_(2)hArr2Cl at 1470^(@)K , may be determined by the rate of diffusion of mixture through a pin hole. It is found that at 1470^(@)K , the mixture diffuses 1.16 times as fast as krypton (83.8) diffuses under the same conditions. Calculate the % degree of dissociation of Cl2 at equilibrium.

At 800^(@)C, the following equilibrium is established as F_(2)(g)hArr2F(g) The cojmpositionof equilibrium may be determinded by measuring the rate of effusion of theh kmixture through a pin hole. It is found that at 800^(@)C and 1 atm mixture effuses 1.6 times as fast as SO_(2) effuse under the similar conditions. (At. mass of F = 19 ) what is the value of K_(p) (in atm) ?

The density of the vapour of a substance at 1 atm pressure and 500 K is 0.36 kg m^(-3) . The vapour effuses through a small hole at a rate of 1.33 times faster than oxygen under the same condition. ( a ) Determine ( i ) the molecular weight, ( ii ) the molar volume

The density of the vapour of a substance at 1 atm pressure and 500 K is 0.36 kg m^(-3) . The vapour effuses through a small hole at a rate of 1.33 times faster than oxygen under the same condition. ( a ) Determine ( i ) the molecular weight, ( ii ) the molar volume

The vapour of a substance effuses through a small hole at the rate 1.3 times faster than SO_(2) gas at 1 atm pressure and 500 K. The molecular weight of the gas is

The density of vapour of a substance (X) at 1 atm pressure and 500 K is 0.8 kg//m^(3) . The vapour effuse through a small hole at a rate of 4//5 times slower than oxygen under the same condition. What is the compressibility factor (z) of the vapour ?

1 L of a mixture of CO and CO_(2) , when passed through red hot tube containing charcoal, the volume becomes 1.6 L. all volumes are measured under the same conditions of temperature and pressure. Find the composition of the mixture.

The density of the vapour of a substance at 1 atm pressure and 500 K is 0.36 kg m^(-3) . The vapour effuses through a small hole at a rate of 1.33 times faster than oxygen under the same condition. If the vapour behaves ideally at 1000 K, determine the average translational kinetic energy of a molecule.

The density of the vapour of a substance at 1 atm pressure and 500 K is 0.36 kg m^(-3) . The vapour effuses through a small hole at a rate of 1.33 times faster than oxygen under the same condition. Determine, (a) molecular weight (b) molar volume (c) compression factor (Z) of the vapour and (d) which forces among the gas molecules are dominating, the attractive or the repulsive?

The total pressure of a mixture of H_(2) and O_(2) is 1.00 bar. The mixture is allowed to react to form water which is completely removed to leave only pure H_(2) at a pressure of 0.35 bar . Assuming ideal behaviour and that all pressure measurements were made under the same conditions of temperature and volume. The mole fraction of H_(2) in the original mixture is

CENGAGE CHEMISTRY ENGLISH-STATES OF MATTER-Archives (Subjective)
  1. Calculate the volume occupied by 5.0 g of acetylene gas at 50^(@)C and...

    Text Solution

    |

  2. At room temperature, the following reaction proceeds nearly to complet...

    Text Solution

    |

  3. At 27^(@)C, hydrogen is leaked through a tiny hole into a vessel for 2...

    Text Solution

    |

  4. A gas bulb of 1 L capacity contains 2.0xx10^(11) molecules of nitrogen...

    Text Solution

    |

  5. An LPG cylinder weighs 14.8 kg when empty. When full it weighs 29.0 kg...

    Text Solution

    |

  6. A 4: 1 molar mixture of He and CH4 is contained in a vessel at 20 bar ...

    Text Solution

    |

  7. A mixture of ethane and ethene occupies 40 mL at 1.0 atm, and 400 K. T...

    Text Solution

    |

  8. The composition of the equilibrium mixture (Cl(2) 2Cl) , which is att...

    Text Solution

    |

  9. A mixture of ideal gases is cooled up to liquid helium temperature 4.2...

    Text Solution

    |

  10. One way of writing the equation of state for real gases is PV=RT[1+(...

    Text Solution

    |

  11. An evacuated glass vessel weighs 50.0 g when empty, 148.0 g when fille...

    Text Solution

    |

  12. For the equation N(2)O(5)(g)=2NO(2)(g)+(1//2)O(2)(g), calculate the ...

    Text Solution

    |

  13. Using van der Waals' equation, find the constant 'a' (in atm L^(2)mol^...

    Text Solution

    |

  14. One mole of nitrogen gas at 0.8atm takes 38s to diffuse through a pinh...

    Text Solution

    |

  15. The pressure exerted by 12 g of an ideal gas at temperature t^(@)C in ...

    Text Solution

    |

  16. The compression factor (compressibility factor) for 1 mol of a van der...

    Text Solution

    |

  17. The density of the vapour of a substance at 1 atm pressure and 500 K i...

    Text Solution

    |

  18. The average velocity of gas molecules is 400 m s^(-1). Calculate their...

    Text Solution

    |

  19. Which of the following statement is/are true? According to kinetic the...

    Text Solution

    |

  20. To an evacuated vessel with movable piston under external pressure of ...

    Text Solution

    |