Home
Class 12
CHEMISTRY
At 40^(@)C the vapour pressure of pure l...

At `40^(@)C` the vapour pressure of pure liquids, benzene and toluene, are `160 mm Hg` and `60 mm Hg` respectively. At the same temperature, the vapour pressure of an equimolar solution of the liquids, assuming the ideal solution will be:

A

`140 mm Hg`

B

`110 mm Hg`

C

`220 mm Hg`

D

`100 mm Hg`

Text Solution

AI Generated Solution

The correct Answer is:
To solve the problem, we need to calculate the vapor pressure of an equimolar solution of benzene and toluene at 40°C, given their pure vapor pressures. ### Step-by-Step Solution: 1. **Identify the given data**: - Vapor pressure of pure benzene (P₀B) = 160 mm Hg - Vapor pressure of pure toluene (P₀T) = 60 mm Hg - Since the solution is equimolar, we can assume we have 1 mole of benzene and 1 mole of toluene. 2. **Calculate the total moles in the solution**: - Moles of benzene (nB) = 1 - Moles of toluene (nT) = 1 - Total moles (n_total) = nB + nT = 1 + 1 = 2 moles 3. **Calculate the mole fractions of benzene and toluene**: - Mole fraction of benzene (xB) = nB / n_total = 1 / 2 = 0.5 - Mole fraction of toluene (xT) = nT / n_total = 1 / 2 = 0.5 4. **Apply Raoult's Law to find the total vapor pressure (P_total)**: - According to Raoult's Law, the total vapor pressure of the solution is given by: \[ P_{total} = P_0B \cdot xB + P_0T \cdot xT \] - Substitute the values: \[ P_{total} = (160 \, \text{mm Hg} \cdot 0.5) + (60 \, \text{mm Hg} \cdot 0.5) \] - Calculate each term: \[ P_{total} = 80 \, \text{mm Hg} + 30 \, \text{mm Hg} \] - Combine the results: \[ P_{total} = 110 \, \text{mm Hg} \] 5. **Final Answer**: - The vapor pressure of the equimolar solution of benzene and toluene at 40°C is **110 mm Hg**.

To solve the problem, we need to calculate the vapor pressure of an equimolar solution of benzene and toluene at 40°C, given their pure vapor pressures. ### Step-by-Step Solution: 1. **Identify the given data**: - Vapor pressure of pure benzene (P₀B) = 160 mm Hg - Vapor pressure of pure toluene (P₀T) = 60 mm Hg - Since the solution is equimolar, we can assume we have 1 mole of benzene and 1 mole of toluene. ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOLUTIONS

    CENGAGE CHEMISTRY ENGLISH|Exercise Exercise (Assertion-Reasoning)|18 Videos
  • SOLUTIONS

    CENGAGE CHEMISTRY ENGLISH|Exercise Exercise (Interger)|8 Videos
  • SOLUTIONS

    CENGAGE CHEMISTRY ENGLISH|Exercise Exercises (Multiple Correct)|25 Videos
  • SOLID STATE

    CENGAGE CHEMISTRY ENGLISH|Exercise Ex 1.2 (Objective)|9 Videos
  • SURFACE CHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY ENGLISH|Exercise Archives Subjective|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The vapour pressure of pure benzene and toluene are 160 and 60 torr respectively. The mole fraction of toluene in vapour phase in contact with equimolar solution of benzene and toluene is:

Vapour pressure of pure liquids P and Q are 700 and 450 mm Hg respectively at 330K. What is the composition of the liquid mixture at 330 K, if the total vapour pressure is 600 mm Hg?

The vapour pressure of benzene and toluene are 150 mm and 50 mm respectively. A solution is prepared by mixing equal weights of benzene and toluene. Assuming the solution to be ideal, calculate the vapour pressure of the solution.

A solution at 20^(@)C is composed of 1.5 mol of benzene and 3.5 mol of toluene. If the vapour pressure of pure benzene and pure toluene at this temperature are 74.7 torr and 22.3 torr, respectively, then the total vapour pressure of the solution and the benzene mole fraction in equilibrium with it will be, respectively:

The vapour pressure of pure liquids A and B is 450 and 700mm Hg , respectively, at 350K. Find out the composition of the liquid mixture if the total vapour pressure is 600mm Hg . Also find the composition of the vapour phase.

The vapour pressure of pure liquid A and liquid B at 350 K are 440 mm and 720 mm of Hg. If total vapour pressure of solution is 580 mm of Hg then the mole fraction of liquid A in vapour phase will be :-

Vapour pressure of pure CS _ 2 and CH _ 3 COCH _ 3 are 512 mm of Hg and 312 mm of Hg respectively. Total vapour pressure of mixture is 600 mm of Hg then find incorrect statement :

Benzene and naphthalene form ideal solution over the entire range of composition. The vapour pressure of pure benzene and naphthalene at 300 K are 50.71 mm Hg and 32.06 mm Hg respectively. Calculate the mole fraction of benzene in vapour phase if 80 g of benzene is mixed with 100 g of naphthalene.

At 27^(@)C .the vapour pressure of an ideal solution containing 1 mole of A and 1 mole and B is 500 mm of Hg . At the same temperature, if 2 mol of B is added to this solution the vapour pressure of solution increases by 50 mm of Hg . The vapour pressure of A and B in their pure states is respectively.

Benzene and toluene form ideal solution over the entire range of composition. The vapour pressure of pure benzene and naphthalene at 300K are 50.71 mm Hg and 32.06mm Hg , respectively. Calculate the mole fraction of benzene in vapour phase if 80g of benzene is mixed with 100g of naphthalene.

CENGAGE CHEMISTRY ENGLISH-SOLUTIONS-Exercises (Single Correct)
  1. If a 6.84% (weight//volume) solution of cane sugar (molecular weight=3...

    Text Solution

    |

  2. The osmotic pressure of a sugar solution at 24^(@)C is 2.5 atm. The co...

    Text Solution

    |

  3. At 40^(@)C the vapour pressure of pure liquids, benzene and toluene, a...

    Text Solution

    |

  4. The Van't Hoff factor of very dilute solution of Ca(NO(3))(2)

    Text Solution

    |

  5. Lowering in vapour pressure is highest for

    Text Solution

    |

  6. An azeotropic mixture of HCl and water has

    Text Solution

    |

  7. Which of the following will have the highest boiling point at 1 atm pr...

    Text Solution

    |

  8. An ideal solution was obtained by mixing methanol and ethanol. If the ...

    Text Solution

    |

  9. An aqueous solution freezes at -0.186^(@)C (K(f)=1.86^(@) ,K(b)=0.51...

    Text Solution

    |

  10. The vapour pressure of a solvent decreased by 10 mm of Hg when a non-v...

    Text Solution

    |

  11. The molal depression constant for water is 1.86^(@)C. The freezing poi...

    Text Solution

    |

  12. The freezing point of a solution prepared from 1.25 g of non-electroly...

    Text Solution

    |

  13. A 5% solution of cane sugar (molecular weight=342) is isotonic with 1%...

    Text Solution

    |

  14. The mole fraction of toluene in the vapour phase which is in equilibri...

    Text Solution

    |

  15. Total Vapour pressure of mixture of 1molA(p(A)^(0)=150 "torr")and 2mol...

    Text Solution

    |

  16. The vapour pressure of pure benzene C(6)H(6) at 50^(@)C is 268 "torr"....

    Text Solution

    |

  17. Osmotic pressure of blood is 7.40 atm, at 27^(@)C. Number of moles of ...

    Text Solution

    |

  18. PtCl(4).6H(2)O can exist as a hydrated complex. 1 m aqueous solution h...

    Text Solution

    |

  19. For 1 molal solution of each compound maximum freezing point will be ...

    Text Solution

    |

  20. The depression in freezing point of 0.01 m aqueous CH(3)CooH solution ...

    Text Solution

    |