Home
Class 12
PHYSICS
A uniform copper wire of mass 2.23xx10^(...

A uniform copper wire of mass `2.23xx10^(-3)` kg carries a current of 1 A when 1.7 volt is applied across it. Calculate its length and area of cross-section. If the wire is uniformly stretched to double its length, calculate the new resistance. Density of copper `=8.92xx10^3Kg//m^3`Resistivity is `1.7xx10^(-8)Omega-m`

Text Solution

Verified by Experts

`200Omega`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The area of cross section of a steel wire (Y=2.0xx10^11 N//m^2) is 0.1 cm^2 . The force required to double its length will be

When a tensile force of 60 N is applied to a metal wire of length 50 m and ara of cross- section 10^(-6)m^(2) , elengation of the wire is 4xx10^(-3) m. calculate (i) stress and (ii) strain.

A wire of unifrom cross section is made from 1g of copper whose resistance is 0.2 Omega Determine the length and cross sectional area of the wire. Given the density of copper =9g.cm^-3 and its resistivity =1.8 times 10^-6 Omega .cm.

A lump of copper of mass 10 g and of density 9g.cm^-3 is given, what should be the length and cross section of the wire made from it so that its resistance is 2 ohm. (Given ,specific resistance of copper 1.8 times 10^-6 Omega cm ).

At what temperature the resistance of a copper wire will become three times its value at 0^@C ? Temperature coefficient of resistance for copper 4xx10^(-3)//C

A Cu wire of cross sectional area 1mm^2 is carying current 0.21A. What is the drift velocity of the free ejectrons in the wire?. Electron density of Cu = 8.4xx10^28/m^3 .

Find the elastic deformation energy of a steel rod of mass m=3.1 kg stretched by a tensile strain 1.0xx10^-3 . (Density of steel 7.8xx10^3 kg//m^3 )