Home
Class 11
CHEMISTRY
The work function for caesium atom is 1....

The work function for caesium atom is 1.9 eV. Calculate (a) the threshold wavelength and (b) the threshold frequency of the radiation. If the caesium element is irradiated with a wavelength 500 nm, calculate the kinetic energy and the velocity of the ejected photoelectron

Text Solution

Verified by Experts

(a) Work function `(W_(0))=hv_(0)" where "v_(0)` is the thereshold frequency.
`v_(0)=W_(0)/h=(1.9 xx 1.6021 xx 10^(-19))/(6.626 xx 10^(-34)`
`(1eV=1.6021 xx 10^(-19)J)`
`=4.594 xx 10^(14) s^(-1)`
(b) Threshold wavelength `(lambda_(0)` is given by
`lambda_(0)=c/v_(0)`
`=(3.0 xx 10^(8))/(4.594 xx 10^(14))`
` =6.53 xx 10^(-7)m=653nm`
(c) `v=c/lambda=(3.0 xx 10^(8))/(500 xx 10^(-9))=6.0 xx 10^(14) s^(-1)`
Kinetic energy of the ejected electron
`=h(v-v_(0))`
`=6.626 xx 10^(-34) (6.0 xx 10^(14) -4.594 xx 10^(14))`
`=9.32 xx 10^(-20)J`
Kinetic energy `=1/2 mv^2`
Velocity of ejected photoelectron `=((2 xx K.E.)/(m))^(1//2)`
`=(2 xx 9.32 xx 10^(-20))/(9.11 xx 10^(-31))^(1//2)`
`=4.523 xx 10^(5)ms^(-1)`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • STRUCTURE OF ATOM

    ICSE|Exercise Numerical Problems|15 Videos
  • STATES OF MATTER : GASES AND LIQUIDS

    ICSE|Exercise NCERT TEXT-BOOK EXERCISES (With Hints and Solutions)|23 Videos
  • THE s - BLOCK ELEMENTS

    ICSE|Exercise NCERT TEXT-BOOK. EXERCISES (WITH HINTS AND SOLUTIONS)|55 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The work function of cesium is 2.14 eV. The threshold freqency of caesium is

The photoelectric threshold for some material is 200 nm. The material is irradiated with radiations of wavelength 40 nm. The maximum kinetic energy of the emitted photoelectrons is

The work function of a metal is 4.2 eV , its threshold wavelength will be

Calculate the kinetic energy of the electron having wavelength 1 nm.

The wavelength of high energy transition of H atom is 91.2 nm Calculate the corresponding wavelength of He atom

One of the spectral lines of caesium has a wavelength of 456nm. Calculate the frequency of this line.

The threshold wavelength of a metal is 230 nm calculate the KE of the electrons from that metal surface by using UV radiation of wavelength 180 nm

Calculate the frequency and wave number of radiation with wavelength 480 nm.

What is the threshold wavelength for a cesium surface, for which the work function is 1.8 eV ?

The work function of a metal is 3.4 eV. A light of wavelength 3000Å is incident on it. The maximum kinetic energy of the ejected electron will be :

ICSE-STRUCTURE OF ATOM-NCERT Textbook Exercises
  1. In astronomical observations, signals observed from the distant stars ...

    Text Solution

    |

  2. Lifetimes of the molecules in the excited states are often measured by...

    Text Solution

    |

  3. The longest wavelenght doublet absorption transition is observed at 58...

    Text Solution

    |

  4. The work function for caesium atom is 1.9 eV. Calculate (a) the thresh...

    Text Solution

    |

  5. Following results are observed when sodium metal is irradiated with di...

    Text Solution

    |

  6. The ejection of the photoelectron from the silver metal in the photoel...

    Text Solution

    |

  7. If the photon of wavelength 150pm strikes an atom and one of its inner...

    Text Solution

    |

  8. Emission transition in the Paschen series end at orbit n=3 and start f...

    Text Solution

    |

  9. Calculate the wavelength for the emission transition if it starts from...

    Text Solution

    |

  10. Dual behaviour of matter proposed by de-Broglie led to the discovery o...

    Text Solution

    |

  11. Similar to electron diffraction, neutron diffraction microscope is als...

    Text Solution

    |

  12. If the velocity of an electron in Bohr's first orbit is 2.19xx10^(6) m...

    Text Solution

    |

  13. The velocily associated wiih a proton moving in a potential difference...

    Text Solution

    |

  14. If the position of the electron is measured within an accuracy of + 0....

    Text Solution

    |

  15. The quantum numbers of six electrons are given below. Arrange them in ...

    Text Solution

    |

  16. The bromine atom possesses 35 electrons. It contains 6 electrons in 2p...

    Text Solution

    |

  17. Among the following pairs of orbitals which orbital will experience th...

    Text Solution

    |

  18. The unpaired electrons in Al and Si are present in 3p orbital. Which e...

    Text Solution

    |

  19. Indicate the number of unpaired electrons in: (a) P, (b) Si, (c). Cr, ...

    Text Solution

    |

  20. (a) How many sub-shells are associated with n = 4? (b) How many electr...

    Text Solution

    |