Home
Class 12
PHYSICS
A wire 2 m in length suspended verticall...

A wire 2 m in length suspended vertically stretches by. 10 mm when mass of 10 kg is attached to the lower end. The elastic potential energy gain by the wire is (take g = `10 m//s^(2)`)

A

0.5 J

B

5 J

C

50 J

D

500 J

Text Solution

AI Generated Solution

The correct Answer is:
To find the elastic potential energy gained by the wire when a mass is attached, we can follow these steps: ### Step 1: Identify the given values - Length of the wire, \( L = 2 \, \text{m} \) - Stretch of the wire, \( \Delta L = 10 \, \text{mm} = 10 \times 10^{-3} \, \text{m} \) - Mass attached, \( m = 10 \, \text{kg} \) - Acceleration due to gravity, \( g = 10 \, \text{m/s}^2 \) ### Step 2: Calculate the force applied to the wire The force \( F \) due to the weight of the mass can be calculated using the formula: \[ F = m \cdot g \] Substituting the values: \[ F = 10 \, \text{kg} \times 10 \, \text{m/s}^2 = 100 \, \text{N} \] ### Step 3: Use the formula for elastic potential energy The elastic potential energy \( U \) stored in the wire when it stretches is given by the formula: \[ U = \frac{1}{2} F \Delta L \] Substituting the values we found: \[ U = \frac{1}{2} \times 100 \, \text{N} \times 10 \times 10^{-3} \, \text{m} \] ### Step 4: Calculate the elastic potential energy Now, calculate \( U \): \[ U = \frac{1}{2} \times 100 \times 0.01 = \frac{1}{2} \times 1 = 0.5 \, \text{J} \] ### Final Answer The elastic potential energy gained by the wire is \( 0.5 \, \text{J} \). ---
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MECHANICAL PROPERTIES OF SOLIDS

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise Assignment (SECTION - B)|15 Videos
  • MECHANICAL PROPERTIES OF SOLIDS

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise Assignment (SECTION - C)|2 Videos
  • MECHANICAL PROPERTIES OF SOLIDS

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise Try Yourself|32 Videos
  • MECHANICAL PROPERTIES OF FLUIDS

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise SECTION - J|9 Videos
  • Mock test 03

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise EXAMPLE|44 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A metal wire of length L is suspended vertically from a rigid support. When a bob of mass M is attached to the lower end of wire, the elongation of the wire is l:

A wire suspended vertically is stretched by a 20 kgf applied to its free end. The increase in length of the wire is 2 mm. The energy stored in the wire is (g=10ms^(-2)) :

A body of mass M is attached to the lower end of a metal wire, whose upper end is fixed . The elongation of the wire is l .

A wire of area of cross section 3.0mm^2 and natural length 50 cm is fixed at one end and a mas of 2.1 kg is hung from the other end. Find the elastic potential energy stored in the wire in steady state. Young modulus of the material of the wire =1.9xx10^11Nm^-2. Take g=10ms^-2

When a block of mass M is suspended by a long wire of length L, the length of the wire becomes (L+l). The elastic potential energy stored in the extended wire is

A block of mass M is suspended from a wire of length L, area of cross-section A and Young's modulus Y. The elastic potential energy stored in the wire is

A steel wire of length 2.0 m is stretched through 2.0 mm. The cross sectional area of the wire is 4.0 mm^2. Calculate the elastic potential energy stored in the wire in the stretched condition. Young modulus of steel =2.0x10^11Nm^-2

Longitudinal stress of 1 kg//mm^(2) is applied on a wire. The percentage increase in length is (Y = 10^(11) N//m^(2))

A body of mass 5 kg is taken a height 5 m to 10 m .Find the increase in its potential energy (g=10 m s^(-2) )

(a) A wire 4 m long and 0.3mm in diameter is stretched by a force of 100 N. If extension in the wire is 0.3 mm, calculate the potential energy stored in the wire. (b) Find the work done is stretching a wire of cross-section 1mm^(2) and length 2 m through 0.1 mm. Young's modulus for the material of wire is 2.0xx10^(11) Nm^(-2) .

AAKASH INSTITUTE ENGLISH-MECHANICAL PROPERTIES OF SOLIDS-Assignment (SECTION - A)
  1. A steel wire of diameter 2 mm has a breaking strength of 4xx10^(5)N. W...

    Text Solution

    |

  2. Find the greatest length of copper wire, that can hang without breakin...

    Text Solution

    |

  3. A wire 2 m in length suspended vertically stretches by. 10 mm when mas...

    Text Solution

    |

  4. A wire of length L and cross-sectional area A is made of a material of...

    Text Solution

    |

  5. A spherical ball contracts in volume by 0.01% when subjected to a norm...

    Text Solution

    |

  6. What is the percentage increase in length of a wire of diameter 2.5 mm...

    Text Solution

    |

  7. Two exactly similar wires of steel and copper are stretched by equal f...

    Text Solution

    |

  8. Which of the following graphs represents stress-strain variation for...

    Text Solution

    |

  9. A steel rod has a radius 10 mm and a length of 1.0 m. A force stretch...

    Text Solution

    |

  10. Two wires of equal length and cross sectional area suspended as shown ...

    Text Solution

    |

  11. When a wire is stretched to double its length, then

    Text Solution

    |

  12. Select the correct alternative (s)

    Text Solution

    |

  13. A metallic rod of length l and cross-sectional area A is made of a mat...

    Text Solution

    |

  14. The Poisson's ratio of a material is 0.5. If a force is applied to a w...

    Text Solution

    |

  15. The load versus extension graph for four wires of same material is sh...

    Text Solution

    |

  16. A uniform cylindrical rod of length L, cross-section area A and Young'...

    Text Solution

    |

  17. One end of a wire of length L and weight w is attached rigidly to a po...

    Text Solution

    |

  18. In the given Fig. 7(CF).2, if the dimensions of the two wires are the ...

    Text Solution

    |

  19. If the Bulk modulus of lead is 8.0xx10^(9)N//m^(2) and the initial den...

    Text Solution

    |

  20. Two wires A and B of same material have radii in the ratio 2:1 and le...

    Text Solution

    |