Home
Class 12
PHYSICS
In the following common emitter configur...

In the following common emitter configuration an n-p-n transistor with current gain `beta=100` is used. What is the output voltage of the amplifier ?

Text Solution

Verified by Experts

Input current `I_("in")=(V_("in"))/(R_("in"))=(lmV)/(1 k Omega)=10^(-6)A`
`:' beta =(I_("out"))/(I_("in"))`
`:' I_("out") =beta.I_("in") =100xx10^(-6) A =10^(-4)A`
`:. V_("Out")=I_("out").R_("out")=(10^(-4)A)(100kOmega)=10V`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SEMICONDUCTOR ELECTRONICS: MATERIALS, DEVICES AND SIMPLE CIRCUITS

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise Try yourself|20 Videos
  • SEMICONDUCTOR ELECTRONICS: MATERIALS, DEVICES AND SIMPLE CIRCUITS

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise Assignment (Section -A (Objective Type question (One option is correct))|50 Videos
  • SEMICONDUCTOR ELECTRONICS (MATERIAL, DEVICES AND SIMPLE CIRUITS )

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise Assignment SECTION - D (Assertion & reason type Question)|10 Videos
  • SYSTEM OF PARTICLES AND ROTATIONAL MOTION

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise Try Yourself|63 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In the following common emitter configuration an NPN transistor with current gain beta=100 is used. The output voltage of the amlifier will be

In the following common emitter configuration an NPN transistor with current gain beta=100 is used. The output voltage of the amlifier will be

In a common emitter amplifier circuit using an n-p-n transistor, the phase difference between the input and the output voltages will be:-

In the given figure, a transistor is connected in common emitter configuration . If V_(BE)=1V and current gain beta=100 , then the voltage across collector- emitter terminals V_(CE) is [ V_(BE) -voltage across base-emitter junction ]

If alpha and beta current gains in common-base and common-emitter configuration of a transistor, then beta is equal to

A transistor is connected in common emitter configuration as shown in the figure.If V_(BE) = 1 V and current gain β = 100,then the voltage across collector emitter terminals VCE is

In a common emitter transistor amplifier, the output resistance is 500KOmega and the current gain beta=49 . If the power gain of the amplifier is 5xx10^(6) , the input resistance is

In a common emitter transistor, the current gain is 80 . What is the change in collector current, when the change in base current is 250 muA ?

Consider an n-p-n transistor amplifer in common-emitter configuration. The current gain of the transistor is 100 . If the collector current changes by 1mA , what will be the change in emitter current?

For a transistor, in a common emitter arragement, the alternating current gain beta is given by