Home
Class 12
PHYSICS
Blocks P and R starts from rest and move...

Blocks P and R starts from rest and moves to the right with acceleration `a_(p) = 12t m//s^(2) and a_(R) = 3 m//s^(2)`. Here t is in seconds . The time when block Q again comes to rest is

A

1 s

B

`3/2 s`

C

2 s

D

`1/4 s`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise ASSIGNMENT ( SECTION -C) objective type questions (More than one options are correct)|21 Videos
  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise ASSIGNMENT ( SECTION -D) Linked Comprehension Type Question|1 Videos
  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise ASSIGNMENT ( SECTION -A)|50 Videos
  • KINETIC THEORY

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise EXERCISE (ASSIGNMENT) SECTION - D Assertion - Reason Type Questions|10 Videos
  • MAGNETISM AND MATTER

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise ASSIGNMENT (SECTION D)|26 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Blocks m_(1) and m_(2) starts from rest and move to right with accelerations as shown. If t is in second then the time when block m_(3) again come to rest from t =0 is (pulley and strings are ideal) : .

A bus starts from rest and moves whith acceleration a = 2 m/s^2 . The ratio of the distance covered in 6^(th) second to that covered in 6 seconds is

A particle starts from rest, moving in a straight line with a time varying acceleration ( "in"m//s^(2) ): a= 30 -(15)/(2) sqrt(t) , where time is in seconds . The displacement of the particle in 4 seconds is .

A particle starts from rest and moves with an acceleration of a={2+|t-2|}m//s^(2) The velocity of the particle at t=4 sec is

A particle starts from rest and moves with an acceleration of a={2+|t-2|}m//s^(2) The velocity of the particle at t=4 sec is

A particle starts from rest with a time varying acceleration a=(2t-4) . Here t is in second and a in m//s^(2) The velocity time graph of the particle is

A body starts from rest and moves with uniform acceleration of 5 ms^(-2) for 8 seconds. From that time the acceleration ceases. Find the distance covered in 12s starting from rest.

A body starting from rest is moving with a uniform acceleration of 8m/s^(2) . Then the distance travelled by it in 5th second will be

A car, starting from rest, moves in a straight line with constant acceleration . 4m//s^(2) After some time, it immediately starts retarding at constant rate 2m//s^(2) until it comes to rest. If the car moved for a total time 18 seconds, the total distance covered is

Block B starts from rest and accelerates as a_(B)=12tms^(-2) . Simultaneously another end of the string is pulled with constant acceleration a_(0) . If at t = 3s, block A comes to rest than then the value of a_(0)(" in "m s^(-2)) is equal to

AAKASH INSTITUTE ENGLISH-LAWS OF MOTION-ASSIGNMENT ( SECTION -B) objective type questions (one option is correct)
  1. A block is suspended by two light ropes r(1) and r(2) as shown in fi...

    Text Solution

    |

  2. Two blocks of masses m and M are connected by an inextensible light st...

    Text Solution

    |

  3. A block of mass 10 kg is suspended through two light spring balances a...

    Text Solution

    |

  4. Two blocks of masses M and 2M are connected to each other through a ...

    Text Solution

    |

  5. Three masses m(1) ,m(2) and m(3) are attached to a string -pulley syst...

    Text Solution

    |

  6. The block Q moves to the right with a constant velocity v(0) as shown ...

    Text Solution

    |

  7. The pull P is just sufficient to keep the 14 N block in equilibrium as...

    Text Solution

    |

  8. A block of mass m on a smooth horizontal surface is. Connected to a se...

    Text Solution

    |

  9. With what force must a man pull on the rope to hold the plank in posit...

    Text Solution

    |

  10. Blocks P and R starts from rest and moves to the right with accelera...

    Text Solution

    |

  11. In the arrangement , shown below pulleys are massless and frictionless...

    Text Solution

    |

  12. In the arrangement shown in fig. m(1)=1kg, m(2)=2 kg. Pulleys are mass...

    Text Solution

    |

  13. In the figure shown m(1) = 1 kg , m(2) = 2 kg , pulley is ideal . At t...

    Text Solution

    |

  14. The tension at any point of the string AB will be same if

    Text Solution

    |

  15. In the following diagram a massless pulley is pulled by a constant for...

    Text Solution

    |

  16. A price of length 1 m and mass 1 kg is suspended vertically from one e...

    Text Solution

    |

  17. A particle of mass m is whirled in horizontal circle with the help of...

    Text Solution

    |

  18. A particle of mass m is whirled in horizontal circle with the help of...

    Text Solution

    |

  19. A car is taking a turn of radius 400 m on a horizontal circle . Coeff...

    Text Solution

    |

  20. A ball of mass 'm' is rotating in a circle of radius 'r' with speed v...

    Text Solution

    |