Home
Class 12
PHYSICS
In the figure shown m(1) = 1 kg , m(2) =...

In the figure shown `m_(1) = 1 kg , m_(2) = 2 kg `, pulley is ideal . At t = 0 , both msses touches the ground and string is tout . A force F = 2t is applied to pulley ( t is in second ) then `m_(1)` is lifted off the ground at time ( g = 10 `m//s^(2))`

A

a. 5 s

B

b. 12 s

C

c. 10 s

D

d. 15s

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise ASSIGNMENT ( SECTION -C) objective type questions (More than one options are correct)|21 Videos
  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise ASSIGNMENT ( SECTION -D) Linked Comprehension Type Question|1 Videos
  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise ASSIGNMENT ( SECTION -A)|50 Videos
  • KINETIC THEORY

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise EXERCISE (ASSIGNMENT) SECTION - D Assertion - Reason Type Questions|10 Videos
  • MAGNETISM AND MATTER

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise ASSIGNMENT (SECTION D)|26 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In the figure shown, m_(1) = 10kg, m_(2) = 6kg, m_(3) = 4kg. If T_(3) = 40 N, T_(2) = ?

Force F is applied on upper pulley. If F = 30 t where t is time in second. Find the time when m_(1) loses contact with floor : (Take g = 10 m//s^(2) )

In the arrangment as shown below m_(1) = 1 kg, m_(2) = 2 kg . Pulleys are massless and strings are light . For what value of M the mass m_(1) moves with constant velocity . ( Neglect Friction)

In the arrangement shown in fig. m_(1)=1kg, m_(2)=2 kg . Pulleys are massless and strings are light. For what value of M, the mass m_(1) moves with constant velocity.

Three block of masses m_(1) = 10kg, m_(2) =20 kg and m_(3) = 30kg are on a smooth horizontal table ,connected to each other by light horizontal string. A horizontal placed force F = 60N is applied to m_(3) , towards right find (a) tension T_(1) and T_(2) and (b) tension T_(2) if all of a sudden the string between m_(1) and m_(2) snaps.

The 10 kg block is moving to the left with a speed of 1.2 m//s at time t = 0 A force F is applied kinetic friction is mu_(k) = 0.2 . Determine the time t at which the block comes to a slip. (g = 10 m//s^(2))

In the diagram shown in figure wedge of mass M is stationary. Block of mass m=2 kg is slipping down. Force of friction on the wedge from ground is (g=10 m//s^(2))

A block of mass 5kg is hung with the help of light string which is passing over an ideal pulley as shown as in figure.The force is exerted by the clamp on the pulley will be (g= 10 m/s^2)

Two unequal masses of 1kg and 2kg are connected by an inextensible light string passing over a smooth pulley as shown in figure. A force F = 20N is applied on 1kg block find the acceleration of either block (g = 10m//s^(2)) .

In the given diagram, the block of mass 2 kg and 3 kg are placed one over the other . The contact surfaces are rough with coefficient of friction mu_(1) = 0.2, mu_92) = 0.06) . A force F= 1/2t N ( where t is in second ) is applied on upper block in the direction ( Given that g = 10m//s^(2)) The acceleration time graph for 4 kg block is : Friction force acting between the two blocks at t=8 s

AAKASH INSTITUTE ENGLISH-LAWS OF MOTION-ASSIGNMENT ( SECTION -B) objective type questions (one option is correct)
  1. A block is suspended by two light ropes r(1) and r(2) as shown in fi...

    Text Solution

    |

  2. Two blocks of masses m and M are connected by an inextensible light st...

    Text Solution

    |

  3. A block of mass 10 kg is suspended through two light spring balances a...

    Text Solution

    |

  4. Two blocks of masses M and 2M are connected to each other through a ...

    Text Solution

    |

  5. Three masses m(1) ,m(2) and m(3) are attached to a string -pulley syst...

    Text Solution

    |

  6. The block Q moves to the right with a constant velocity v(0) as shown ...

    Text Solution

    |

  7. The pull P is just sufficient to keep the 14 N block in equilibrium as...

    Text Solution

    |

  8. A block of mass m on a smooth horizontal surface is. Connected to a se...

    Text Solution

    |

  9. With what force must a man pull on the rope to hold the plank in posit...

    Text Solution

    |

  10. Blocks P and R starts from rest and moves to the right with accelera...

    Text Solution

    |

  11. In the arrangement , shown below pulleys are massless and frictionless...

    Text Solution

    |

  12. In the arrangement shown in fig. m(1)=1kg, m(2)=2 kg. Pulleys are mass...

    Text Solution

    |

  13. In the figure shown m(1) = 1 kg , m(2) = 2 kg , pulley is ideal . At t...

    Text Solution

    |

  14. The tension at any point of the string AB will be same if

    Text Solution

    |

  15. In the following diagram a massless pulley is pulled by a constant for...

    Text Solution

    |

  16. A price of length 1 m and mass 1 kg is suspended vertically from one e...

    Text Solution

    |

  17. A particle of mass m is whirled in horizontal circle with the help of...

    Text Solution

    |

  18. A particle of mass m is whirled in horizontal circle with the help of...

    Text Solution

    |

  19. A car is taking a turn of radius 400 m on a horizontal circle . Coeff...

    Text Solution

    |

  20. A ball of mass 'm' is rotating in a circle of radius 'r' with speed v...

    Text Solution

    |