Home
Class 12
PHYSICS
A 1 kg block B rests as shown on a brack...

A 1 kg block B rests as shown on a bracket A of same mass. Constant forces `F_(1) = 25 N and F_(2) = 10N` start to act at time t=0 when the distance . Find time when block B reaches the pulley .

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
` sqrt(6/50)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise ASSIGNMENT ( SECTION -J ) Aakash Challengers Questions|12 Videos
  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise Example|24 Videos
  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise ASSIGNMENT ( SECTION -H ) Multiple True - False Type Questions (Identify the correct combination of true (T) and false (F) of the given three statements.)|8 Videos
  • KINETIC THEORY

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise EXERCISE (ASSIGNMENT) SECTION - D Assertion - Reason Type Questions|10 Videos
  • MAGNETISM AND MATTER

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise ASSIGNMENT (SECTION D)|26 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A 1kg block 'B' rests as shown on a bracket 'A' of same mass. Constant forces F_(1)=20N and F_(2)=8N start to act at time t=0 when the distance of block B from pulley is 50cm . Time when block B reaches the pulley is …………………… . ( Assume that friction is absent every where. Pulley and string are light.

A block of mass 2 kg is plased on a smooth horizontal surface. Two forces F_(1)=20 N and F_(2)=5 N start acting on the block in opposite directions as shown. If block gets displaced by 5 m in the direction of net force then work done by F_(2) is :-

Two block A and B are arrenged as shown in figure (m_(A) = 5 kg and m_(B) = 10 kg) Find the acceleration of blocks if F = 40 N

A block of mass 4kg pressed againest a rought wall by two perpendicular horizontal forces F_(1)=300N and F_(2)=100N as shown in figure Coefficient of static friction between the block and wall is 0.6 and that of kinetic friction is 0.5 For the above data, what is the acceleration of block?

A block is kept at rest on a rought ground as shown. Two force F_(1) and F_(2) are acting on it. If we increased either of the two force F_(1) and F_(2) , force of friction acting on the block will increase. By increasing F_(1) , normal reaction from ground will increase.

Figure shown a wooden block at rest in equilibrium on a rought horizontal plane being acted upon by force F_(1) = 10 N, F_(2) = 2 N , as shown .IF F_(1) is removed , the resulting force acting on the block will be

A block of mass 10kg is kept on a rought floor .The coefficient of friction between floor and block are mu_(s)= 0.4 and mu_(k) = 0.3 forces F_(1) = 5 N and F_(2) = 4 N are applied on the block as shown in figure If F_(1) = 5N and F_(2) = a N for what maximum value of a the motion of block impenride?

A block of mass 4kg pressed againest a rought wall by two perpendicular horizontal forces F_(1) and F_(2) as shown in figure Coefficient of static friction between the block and wall is 0.6 and that of kinetic friction is 0.5 For F_(1) = 300 N and F_(2) = 100 N find the direction and magnitude of friction force acting on the block

Two blocks of mass 1 kg & 2 kg are hanged from a light pulley and resting on a horizontal surface. A time varying force F = 4t N is acting on pulley in the direction shown . Time after which block will break off the surface will be -

A block of mass 10 kg is placed on a horizontal surface as shown in the figure and a force F = 100 N is applied on the block as shown, in the figure. The block is at rest with respect to ground. If the contact force between block and ground is 25n (in Newton) then value of n is : (Take g = 10 m//s^(2))