Home
Class 12
PHYSICS
A sphere of mass 1 kg rests at one corne...

A sphere of mass `1 kg` rests at one corner of a cube. The cube is moved with a velocity `v =(8 t hat(i) - 2t^(2)) hat(j)`, where `t` is time in second . The force by sphere on the cube at `t = 1 s` is `(g = 10 m//s^(-2))` [figure shown vertical plane of the cube]

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
(a) 3 s; (b) (6,0,12)
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise Example|24 Videos
  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise EXERCISE|69 Videos
  • LAWS OF MOTION

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise ASSIGNMENT ( SECTION -I ) Subjective Type Questions|9 Videos
  • KINETIC THEORY

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise EXERCISE (ASSIGNMENT) SECTION - D Assertion - Reason Type Questions|10 Videos
  • MAGNETISM AND MATTER

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise ASSIGNMENT (SECTION D)|26 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A solid sphere of mass 2 kg is resting inside a cube as shown in fig. The cube is moving with a velocity vec(v)=(5t hat(i)+2t hat(j))ms^(-1) . Here t is time in seconds. All surface are smooth. The sphere is at rest with respect to the cube. What is the total force exerted by the sphere on the cube?

A projectile is given an initial velocity of ( hat(i) + 2 hat (j) ) m//s , where hat(i) is along the ground and hat (j) is along the vertical . If g = 10 m//s^(2) , the equation of its trajectory is :

A projectile is given an initial velocity of ( hat(i) + 2 hat (j) ) m//s , where hat(i) is along the ground and hat (j) is along the vertical . If g = 10 m//s^(2) , the equation of its trajectory is :

If v=(t^(2)-4t+10^(5)) m/s where t is in second. Find acceleration at t=1 sec.

The velocity of a particle is given by v=(2t^(2)-4t+3)m//s where t is time in seconds. Find its acceleration at t=2 second.

The velocity of a particle is given by v=(4t^(2)-4t+3)m//s where t is time in seconds. Find its acceleration at t=1 second.

Velocity of a particle moving in a curvilinear path varies with time as v=(2t hat(i)+t^(2) hat(k))m//s . Here t is in second. At t=1 s

A particle of mass 1 kg moves in a circular path of radius 1 m such that its speed varies with time as per equation v=3t^(2)m//s where time t is in seconds. The power delivered by the force acting on the paritcle at t=1s , is :-

A solid block of mass 2 kg is resting inside a cube shown in figure The cube is moving with a velocity hatv= 5 hati + 2hatj ms^(-1) If the coefficient of friction between the surface of cube and block is 0.2 then the force of friction between the block and cube is

A particle moves in a circle of radius 20 cm. Its linear speed is given by v = (3t^(2) +5t) where t is in second and v is in m/s. Find the resultant acceleration at t = 1s.