Home
Class 12
PHYSICS
If the velocity of a particle is v = At+...

If the velocity of a particle is `v = At+Bt^(2)`, where A and B are constants, then the distance travelled by it between 1s and 2s is

A

`(A)/(2)+(B)/(3)`

B

`(3)/(2)A+4B`

C

`3A+7B`

D

`(3)/(2)A+(7)/(3)B`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MOTION IN A STRAIGHT LINE

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise ASSIGNMENT (SECTION - D)|15 Videos
  • MOTION IN A STRAIGHT LINE

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise ASSIGNMENT (SECTION - B)|33 Videos
  • MOTION IN A PLANE

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise Assignement section -J (Aakash Challengers Questions)|7 Videos
  • MOTION IN STRAIGHT LINE

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise Assignment (SECTION - J)|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

If the velocity of a particle is v = At + Bt^2 , where A and B are constant, then the distance travelled by it between 1 s and 2 s is :

If the velocity of a particle is v = At + Bt^2 , where A and B are constant, then the distance travelled by it between 1 s and 2 s is :

The variation of velocity of a particle moving along a straight line is shown in the figure. The distance travelled by the particle in 4s is

The position of a particle is given by x=2(t-t^(2)) where t is expressed in seconds and x is in metre. The total distance travelled by the paticle between t=0 to t=1s is

The position (in meters) of a particle moving on the x-axis is given by: x=2+9t +3t^(2) -t^(3) , where t is time in seconds . The distance travelled by the particle between t= 1s and t= 4s is m.

If xy=a^2 and S = b^2x + c^2y where a, b and c are constants then the minimum value of S is

The velocity 'v' of a particle moving along straight line is given in terms of time t as v=3(t^(2)-t) where t is in seconds and v is in m//s . The distance travelled by particle from t=0 to t=2 seconds is :

The variation of velocity of a particle moving along a straight line is as shown in the figure given below. The distance travelled by the particle in 5 s is

Let the instantaneous velocity of a rocket, just after launching, be given by the expression v=2t+3t^2 (where v is in ms^-1 and t is in seconds). Find out the distance travelled by the rocket from t=2s to t=3s .

If velocity of a particle is given by v=(2t+3)m//s . Then average velocity in interval 0letle1 s is :

AAKASH INSTITUTE ENGLISH-MOTION IN A STRAIGHT LINE-ASSIGNMENT (SECTION - C)
  1. Two cars P and Q start from a point at the same time in a straight lin...

    Text Solution

    |

  2. If the velocity of a particle is v = At+Bt^(2), where A and B are cons...

    Text Solution

    |

  3. A particle of unit mass undergoes one-dimensional motion such that its...

    Text Solution

    |

  4. A stone falls freely under gravity. It covers distances h(1), h(2) and...

    Text Solution

    |

  5. The motion of a particle along a straight line is described by equatio...

    Text Solution

    |

  6. A boy standing at the top of a tower of 20 m height drops a stone. Ass...

    Text Solution

    |

  7. A particle covers half of its total distance with speed v(1) and the r...

    Text Solution

    |

  8. A ball is dropped from a high rise platform at t=0 starting from rest....

    Text Solution

    |

  9. A paricle moves a distance x in time t according to equation x=(t+5)^(...

    Text Solution

    |

  10. A bus is moving with a speed of 10 m s^(-1) on a straight road. A scoo...

    Text Solution

    |

  11. A particle shows distance-time curve as given in this figure. The maxi...

    Text Solution

    |

  12. A particle moves in a straight line with a constant acceleration. Its ...

    Text Solution

    |

  13. The distance travelled by a particle starting from rest and moving wit...

    Text Solution

    |

  14. A particle moving along x-axis has acceleration f, at time t, given f=...

    Text Solution

    |

  15. A car moves from X to Y with a uniform speed vu and returns to X with ...

    Text Solution

    |

  16. The position x of a particle w.r.t. time t along x-axis is given by a ...

    Text Solution

    |

  17. A particle moves along a straight line. At a time t (in seconds) the d...

    Text Solution

    |

  18. Two bodies A (of mass 1 kg) and B (of mass 3 kg) are dropped from heig...

    Text Solution

    |

  19. The displacement x of a particle varies with time t as x = ae^(-alpha ...

    Text Solution

    |

  20. A ball is thrown vertically up ward. It has a speed of 10m/sec when it...

    Text Solution

    |