Home
Class 12
PHYSICS
The average depth of indian Ocean is abo...

The average depth of indian Ocean is about 3000 m. The fractional compression, `(triangleV)/(V)` of water at the bottom of the ocean is (Given Bulk modulus of the water `=2.2xx10^9Nm^-2` and `g=10ms^-2`)

Text Solution

AI Generated Solution

To find the fractional compression \((\Delta V/V)\) of water at the bottom of the Indian Ocean, we can follow these steps: ### Step 1: Understand the relationship between pressure, bulk modulus, and fractional compression The bulk modulus \(B\) is defined as: \[ B = \frac{\Delta P}{\left(\frac{\Delta V}{V}\right)} \] From this, we can rearrange to find the fractional compression: ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MECHANICAL PROPERTIES OF SOLIDS

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise Try Yourself|32 Videos
  • MECHANICAL PROPERTIES OF SOLIDS

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise Assignment (SECTION - A)|31 Videos
  • MECHANICAL PROPERTIES OF FLUIDS

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise SECTION - J|9 Videos
  • Mock test 03

    AAKASH INSTITUTE ENGLISH|Exercise EXAMPLE|44 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Find the increase in pressure required to decrease the volume of a water sample of 0.01%. Bulk modulus of water =2.1xx10^9Nm^-2 .

How much should the pressure on a litre of water be changed to compress it by 0.10%? Bulk modulus of elasticity of water = 2.2 xx 10^(9) Nm^(-2) .

A block of weight 10 N is fastened to one end of wire of cross-sectional area 4 mm^(2) and is rotated ina vertical circle of radius 30 cm. The speed of the block at the bottom of the circle is 3 ms^(-1) . Find the elongation of the wire when the block is at the bottom of the circle . Young's modulus of the material of the wire =2xx10^(11)Nm^(-2).(g=10ms^(-2))

Find the volume density of the elastic deformation energy in fresh water at a depth of h = 1 m. (Bulk modulus of water = 2 xx 10^(9) N//m^(2) )

Calculate the apprroximate change in density of water in a lake at a depth of 400 m below the surface. The density of water at the surface id 1030 kg//m^(3) and bulk modulus of water is 2xx10^(9) N//m^(2) .

Calculate the apprroximate change in density of water in a lake at a depth of 400 m below the surface. The density of water at the surface id 1030 kg//m^(3) and bulk modulus of water is 2xx10^(9) N//m^(2) .

The level of water in a tank is 5 m high. A hole of area of cross section 1 cm^(2) is made at the bottom of the tank. The rate of leakage of water for the hole in m^(3)s^(-1) is (g=10ms^(-2))

A glass slab is subjected to a pressure of 10 atm. The fractional change in its volume is (Bulk modalus of glass =37 xx 10^(9) Nm^(-2), 1 atm= 1 xx 10^(5) N m^(-2) )

The volume of a solid is 6 xx 10^(-3) m^(3) under 2 atm pressure. Find the change in volume when subjected to a pressure of 102 atm. Bulk modulus of the material = 10^(11) Nm^(-2) .

One end of a wire 2m long and 0.2 cm^2 in cross section is fixed in a ceiling and a load of 4.8 kg is attached to the free end. Find the extension of the wire. Young modulus of steel =2.0xx10^11Nm^-2 . Take g=10ms^-2 .