Home
Class 12
PHYSICS
Find the pressure exerted below a column...

Find the pressure exerted below a column of water, open to the atmosphere, at depth
(i) 5 m
(ii) 20 m
(Given, density of water = `1 xx 10^(3)"kg m"^(-3), g = 10 m s^(-2)`)

Text Solution

Verified by Experts

Pressure at depth of 5m
`P=P_(a) + rhogh`
`=1.013xx10^(5)Pa + (1xx10^(3) kg m^(-3))(10ms^(-2))(5m)`
`1.513xx10^(5)Pa`
Pressure at depth of 20m
`P=P_(a) + rhogh`
`=1.013xx10^(5)Pa + (1xx10^(3) kg m^(-3))(10ms^(-2))(20m)`
`3.013 xx 10^(5)Pa`
3atm
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Find the pressure exerted below a column of water, open to the atmosphere, at depth (i) 10 m " " (ii) 30 m (Given, density of water =1xx10^(3)kgm^(-3), g =10 ms^(-2))

The guage pressure exerted below a column of water, open to the earth's atmosphere at depth of 10 m is (density of water = 1000 kg/ m^3 , g = 10 m/ s^2 and 1 atm pressure = 10^5 Pa)

The density of water is ........ "kg/m"^3 .

The pressure at a point in water is 10 N//m^(2) . The depth below this point where the pressure becomes double is (Given density of water = 10^(3) kg m^(-3) , g = 10 m s^(-2) )

A glass full of water has a bottom of area 20 cm^(2) , top of area 20 cm , height 20 cm and volume half a litre. a. Find the force exerted by the water on the bottom. b. Considering the equilibrium of the v , after. find the resultant force exerted by the side, of the glass on the water. Atmospheric pressure = 1.0 xx 10^(5) N//m^(2) . Density of water = 1000 kg//m^(-3) and g = 10 m//s^(2)

At what depth below the surface of water will pressure be equal to twice the atmospheric pressure ? The atmospheric pressure is 10N cm^(-2) , density of water is 10^(3)kg m^(-3) and g=9.8 ms^(-2) .

Calculate the pressure due to a water column of height 100 m. (Take g=10 ms^(-2) and density of water =10^(3)kg m^(-3)) .

The force acting on a window of are 50 xx 50 cm of a submarine at a depth of 2000 m in an ocean ,the interior of which is maintained at sea level atmospheric pressure is (density of sea water = 10 ^(3) kg m^(-3) ,g = 10 m s^(-2) )

The pressure of water on the ground floor is 40,000 Pa and on the first floor is 10,000 Pa. Find the height of the first floor. (Take : density of water = 1000 "kg m"^(-3) , g=10 "m s"^(-2) )

A metallic sphere of radius 1.0 xx 10^(-3) m and density 1.0 xx 10^(4) kg//m^(3) enters a tank of water, after a free fall through a distance of h in the earth's gravitational field. If its velocity remains unchanged after entering water, determine the value of h . Given: coefficient of viscosity of water = 1.0 xx 10^(-3) N s//m^(2), g = 10ms^(-12) and density of water = 1.0 xx 10^(3) kg//m^(3) .