Home
Class 12
PHYSICS
The position of an object is given by v...

The position of an object is given by ` vecr= ( 9 thati + 4t^(3)hatj) ` m. find its velocity at time t= 1s.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
15 m/s atom angle of `53^(@)` with x axis .
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The velocity of an object is given by vecv = ( 6 t^(3) hati + t^(2) hatj) m//s . Find the acceleration at t = 2s.

The velocity of an object is given by vecv = ( 6 t^(3) hati + t^(2) hatj) m//s) . Find the acceleration at t = 2s.

The position of an object changes from vecr = ( 2hati + hatj) " m to " vecr_(1) = ( 4hati + 3hati) m in 2s. Find its average velocity.

The position of a particle is given by vecr = 3t hati + 2t^(2) hatj + 5hatk , where t is in seconds and the coefficients have the proper units for vecr to be in meters. The direction of velocity of the particle at t = 1 s is

The position vector of an object at any time t is given by 3t^(2) hati +6t hatj +hatk . Its velocity along y-axis has the magnitude

An object is moving in the x-y plane with the position as a function of time given by vecr = x(t)hati + y(t)hatj . Point O is at x = 0 , y = 0 . The object is definitely moving towards O when

The position of a particle is given by vec r =(8 t hati +3t^(2) hatj +5 hatk) m where t is measured in second and vec r in meter. Calculate, direction of the velocity at t = 1 s

The position of a particle is given by vecr=(8thati+3t^(2)hatj+5hatk)m where t is measured in second and vecr in meter. Calculate, the velocity and the acceleration of the particle.

The position of a particle is given by vecr=(8thati+3t^(2)hatj+5hatk)m where t is measured in second and vecr in meter. Calculate, the velocity and the acceleration of the particle.

Acceleration of a particle is given by a= 3t^(2)+2t +1 Where t is time . Find (i) its velocity at time t assuming velocity to be 10 m/s at t = 0. (ii) its position at time t assuming that the particle is at origin at t = 0. (iii) What is the average speed of the particle in the duration t = 0 to t = 1s? (iv) What is the average acceleration of the particle in the duration t = 0 to t = 1s?