Home
Class 10
PHYSICS
A pulley system with a velocity ratio 4 ...

A pulley system with a velocity ratio 4 is used to lift a load of 300 kgf to a vertical height of 10 m by applying an effort of 100 kgf downwards.
ind the efficiency of the pulley system and the work done by the effort.

Text Solution

Verified by Experts

Velocity ratio = number of pulleys = 4
Mechanical advantage = `"load"/"effort"="300 kgf"/"100 kgf"=3`
Efficiency = `"mechanical advantage"/"velocity ratio"=3/4=0.75`
`therefore" "3/4=(300kgfxx10m)/(W_("effort"))`
`therefore" "W_("effort")=400kgfxx10m=(400xx10)Nxx10m=4xx10^4J`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SPECIMEN PAPER (SOLVED)

    ICSE|Exercise SECTION II|78 Videos
  • SOUND

    ICSE|Exercise DIAGRAM BASED MCQ: |3 Videos
  • SPECIMEN QUESTION PAPER

    ICSE|Exercise QUESTIONS|33 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A pulley system with a velocity ratio 4 is used to lift a load of 300 kgf to a vertical height of 10 m by applying an effort of 100 kgf downwards. Draw the arrangement of pulley showing the load (L), effort (E) and tension (T) in each strand.

A pulley system with a velocity ratio of 4 is used to lift a load of 150 kgf through a vertical height of 20 m. the effort required is 50 kgf in downward direction. Calculate: (a) the distance moved by the effort. (b) the work done by the effort. (c) the mechanical advantage. (d) the efficiency of the pulley system, and (e) the total number of pulleys and the number of pulleys in each block. (g=10N" "kg^(-1)) .

A pulley system with V.R. = 4 is used to lift a load of 175 kgf through a vertical height of 15 m. The effort required is 50 kgf in the downward direction. (g=10Nkg^(-1)) Calculate : Efficiency of the pulley system.

A pulley system with V.R. = 4 is used to lift a load of 175 kgf through a vertical height of 15 m. The effort required is 50 kgf in the downward direction. (g=10Nkg^(-1)) Calculate : M.A. of the pulley system.

A pulley system with V.R. = 4 is used to lift a load of 175 kgf through a vertical height of 15 m. The effort required is 50 kgf in the downward direction. (g=10Nkg^(-1)) Calculate : Work done by the effort.

A pulley system with V.R. = 4 is used to lift a load of 175 kgf through a vertical height of 15 m. The effort required is 50 kgf in the downward direction. (g=10Nkg^(-1)) Calculate : Distance moved by the effort.

A single fixed pulley and a movable pulley both are separately used to lift a load of 50 kgf to the same height. Compare the efforts applied

ICSE-SPECIMEN PAPER (SOLVED)-SECTION II
  1. The diagram alongside shows a uniform metre rule of weight 100 gf bein...

    Text Solution

    |

  2. A pulley system with a velocity ratio 4 is used to lift a load of 300 ...

    Text Solution

    |

  3. A pulley system with a velocity ratio 4 is used to lift a load of 300 ...

    Text Solution

    |

  4. State two differences between energy and power.

    Text Solution

    |

  5. Amit weighing 60 kgf climbs up a ladder of height 10 m in 15 minutes. ...

    Text Solution

    |

  6. A coin is placed at the bottom of a glass trough containing water (ref...

    Text Solution

    |

  7. The diagram alongside shows a beam of light (red + blue) incident norm...

    Text Solution

    |

  8. An object of height 2 cm is placed in front of a convex lens of focal ...

    Text Solution

    |

  9. Arrange the following electromagnetic radiations in increasing order o...

    Text Solution

    |

  10. Name the constituent colour of white light for which the deviation p...

    Text Solution

    |

  11. Name the constituent colour of white light for which the refractive ...

    Text Solution

    |

  12. There is a sunken ship at a depth of 50 m in a sea. From the surface o...

    Text Solution

    |

  13. State two differences between the forced and resonant vibrations.

    Text Solution

    |

  14. State two ways by which the frequency of a note given out by a stretch...

    Text Solution

    |

  15. Name the quantity which determines loudness, pitch and quality of a so...

    Text Solution

    |

  16. Two waves A and B given out from a source are of amplitudes 2 : 3 and ...

    Text Solution

    |

  17. In an electric circuit shown alongside, find current in resistor ...

    Text Solution

    |

  18. In an electric circuit shown alongside, find current in resistor ...

    Text Solution

    |

  19. In an electric circuit shown alongside, find terminal voltage of...

    Text Solution

    |

  20. Define the term "specific resistance and state its S.I. unit.

    Text Solution

    |