Home
Class 12
PHYSICS
A solid cube of side a density d and spe...

A solid cube of side a density d and specific heat s is at temperature 400 K it is placed in an ambient temperature of 200 K take `a=0.9m,d=4.8xx10^(3)kg//m^(3),s=2.0xx10^(3)J//kg//K` stefan's constant `sigma=6xx10^(-8)W//K^(4)-m^(2)` consider the cube to be a blakc body. if the time for the temperature of the cube to drop by 5 K is 1000 X seconds, find X in nearest integer.

Text Solution

AI Generated Solution

To solve the problem, we need to calculate the time it takes for the temperature of a solid cube to drop by 5 K when placed in an ambient temperature of 200 K. Here are the steps to derive the solution: ### Step 1: Calculate the mass of the cube The mass \( m \) of the cube can be calculated using the formula: \[ m = \text{density} \times \text{volume} \] The volume \( V \) of the cube is given by: ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NUCLEAR PHYSICS

    RESONANCE ENGLISH|Exercise Advanced level solutions|16 Videos
  • SEMICONDUCTORS

    RESONANCE ENGLISH|Exercise Exercise 3|88 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the temperature at which a perfect black body radiates at the rate of 1 W cm^(-2) , value of Stefan's constant, sigma = 5.67 xx 10^(-5) W m^(-2) K^(-8)

The value closest to the thermal velocity of a helium atom at room temperature (300 K) in ms^(-1) is :[ k_(B)=1.4xx10^(-23) j//k, m_(He)=7xx10^(-27) kg]

If 10 g of ice is added to 40 g of water at 15^(@)C , then the temperature of the mixture is (specific heat of water = 4.2 xx 10^(3) j kg^(-1) K^(-1) , Latent heat of fusion of ice = 3.36 xx 10^(5) j kg^(-1) )

The operating temperature of a tungesten filament in an indandescent lamp is 2000 K and its emissivity is 0.3 . Find the surface area of the filament of a 25 watt lamp. Stefan's constant sigma = 5.67xx10^(-8) Wm^(-2)K^(-4)

A wire of length 1 m and radius 10^-3 m is carrying a heavy current and is assumed to radiate as a black body. At equilibrium, its temperature is 900 K while that of surrounding is 300 K. The resistivity of the material of the wire at 300 K is pi^@xx10^-8 ohm m and its temperature coefficient of resistance is 7.8xx10^(-3)//C (stefan's constant sigma=5.68xx10^-8W//m^(2) K^(2) . Heat radiated per second by the wire is nearly

At what temperature , will the rms speed of oxygen molecules be sufficient for escaping from the earth ? Take m = 2.76 xx 10^(-26) kg, k = 1.38 xx 10^(-23) J//K and v_(e) = 11.2 km//s .

Find the increase in mass of water when 1.0 kg of water absorbs 4.2 xx 10^3 J of energy to produce a temperature rise of 1K .

Considering the sun as a perfect sphere of radius 6.8xx10^(8) m, calculate the energy radiated by it one minute. Take the temperature of sun as 5800 k and sigma = 5.7xx10^(-8) S.I. unit.

A cylindrical block of length 0.4 m and area of cross-section 0.04 m^2 is placed coaxially on a thin metal disc of mass 0.4 kg and of the same cross - section. The upper face of the cylinder is maintained at a constant temperature of 400 K and the initial temperature of the disc is 300K. if the thermal conductivity of the material of the cylinder is 10 "watt"// m-K and the specific heat of the material of the disc is 600J//kg-K , how long will it take for the temperature of the disc to increase to 350 K? Assume for purpose of calculation the thermal conductivity of the disc to be very high and the system to be thermally insulated except for the upper face of the cylinder.

An ideal gas has specific heat at constant volume C_v = (3/2)R. The gas is kept in closed vessel of volume 0.0090 m^3 at a temperature of 300 K and pressure 1.8xx10^6 N/ m^2 . If 2.8xx10^4 J of heat is supplied to the gas, then the final temperature of the gas will be

RESONANCE ENGLISH-REVISION DPP-All Questions
  1. When the temperature of copper coin is raised by 80^(@)C its diameter ...

    Text Solution

    |

  2. The emissive power of a black body at T=300K is 100Watt//m^(2) conside...

    Text Solution

    |

  3. A solid cube of side a density d and specific heat s is at temperature...

    Text Solution

    |

  4. A sphere P (emissivity=1) of radius 2R and and another sphere Q(emissi...

    Text Solution

    |

  5. 2 kg of ice at -20^(@)C is mixed with 5kg of water at 20^(@)C. The wat...

    Text Solution

    |

  6. Three rods of copper, brass and steel are welded together to form a Y ...

    Text Solution

    |

  7. A steel wire of length 1 m, mass 0.1 kg and uniform cross-sectional ar...

    Text Solution

    |

  8. A body cools in 7 min from 60^@C to 40^@C What will be its temperature...

    Text Solution

    |

  9. As shown in the figure AB is a rod of length 30 cm and area of cross s...

    Text Solution

    |

  10. A scale (alpha=10^(-3)//.^(@)C) gives correct reading at 0^(@)C it is ...

    Text Solution

    |

  11. Figure shows in cross section a wall consisting of four layers with th...

    Text Solution

    |

  12. Figure shows in cros section a wall consisting of four layers with the...

    Text Solution

    |

  13. 2 kg of ice at -20^(@)C is mixed with 5kg of water at 20^(@)C. The wat...

    Text Solution

    |

  14. Figure shows in cros section a wall consisting of four layers with the...

    Text Solution

    |

  15. 2 kg of ice at -20^(@)C is mixed with 5kg of water at 20^(@)C. The wat...

    Text Solution

    |

  16. Figure shows in cros section a wall consisting of four layers with the...

    Text Solution

    |

  17. Four identical rods of mass M = 6 kg each are welded at their ends to ...

    Text Solution

    |

  18. Four identical rods of mass M = 6 kg each are welded at their ends to ...

    Text Solution

    |

  19. Four identical rods of mass M = 6 kg each are welded at their ends to ...

    Text Solution

    |

  20. A body cools in a surrounding of constant temperature 30^@C Its heat c...

    Text Solution

    |