Home
Class 12
PHYSICS
Two capacitors A and B are connected in ...

Two capacitors `A` and `B` are connected in series with a battery as shown in the figure. When the switch `S` is closed and the two capacitors get charged fully, then

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

In serues `q_(A) = q_(B) = q = 10 xx (2 xx 3)/(5) xx 10^(-4) = 12 mu C`
`V_(A) = (q)/(C_(A)) = 6V " " V_(B) = (q)/(C_(B)) = 4V`
In series `U prop (1)/(C ) rArr (U_(A))/(U_(B)) = (C_(B))/(C_(A)) = (3)/(2)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • DAILY PRACTICE PROBLEM

    RESONANCE ENGLISH|Exercise DPP No.65|9 Videos
  • DAILY PRACTICE PROBLEM

    RESONANCE ENGLISH|Exercise DPP No.66|20 Videos
  • DAILY PRACTICE PROBLEM

    RESONANCE ENGLISH|Exercise DPP No.63|9 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    RESONANCE ENGLISH|Exercise High Level Problems (HIP)|19 Videos
  • ELECTRO MAGNETIC WAVES

    RESONANCE ENGLISH|Exercise Exercise 3|27 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Three capacitors each of capacitance C = 2muF are connected with a battery of emf 30 V as shown in the figure . When the switch S is closed , the heat generated in the circuit will be

Three capacitors each having capacitance C=2uF are connected with a battery of emf = 30V as shown in figure. When the switch S is closed.

Four identical capacitors are connected in series with a 10 V battery as shown in the figure. The point N is earthed. The potentials of points A and B are

A circuit consists of three identical lamps connected to a battery as shown in the figure. When the switch S is closed then the intensities of lamps A and B

Three capacitors (of capacitances C , 2C and 3C ) and three resistors (of resistance R , 2R and 3R ) are connected with a battery and switch S as shown in the figure. When switch S is open, charges on the capacitors are shown. Switch S is closed at t=0 sec . The time constant of the circuit will be

In the circuit shown in fig. when the switch is closed, the capacitor charges with a time constant

Three capacitors each having capacitance C=2 muF are connected with a battery of emf 30 V as shown in. when the switch S is closed, find a. the amount of charge flowing through the battery , b. the heat generated in the circuit, c. the energy supplied by the battery, d. the amount of charge flowing through the switch S. .

Three capacitors A,B and C are connected in a circuit as shown in figure. What is the charge in muC on the capacitor B?

In the circuit shown in fig, if the switch S is closed at t = 0 , the capacitor charges with a time constant

Two capacitors of 10muF and 20 muF are connected in series with a 30 V battery. The charge on the capacitors will be, respectively

RESONANCE ENGLISH-DAILY PRACTICE PROBLEM-DPP No.64
  1. In young's double-slit experiment, the slit are 2 mm apart and are ill...

    Text Solution

    |

  2. Interference fringes were produced using light in a doulbe-slit experi...

    Text Solution

    |

  3. A particle is performing SHM along x-axis such that its acceleration a...

    Text Solution

    |

  4. A disc of mass m is connected with an ideal spring of spring constant ...

    Text Solution

    |

  5. Two metal spheres of same radius R are placed at a very large distance...

    Text Solution

    |

  6. A, B, C, D, E, and F are conducting plates each of area A, and any two...

    Text Solution

    |

  7. Consider atoms H(1) H^(+),Li^(++) in their ground states. Suppose E(1)...

    Text Solution

    |

  8. A trolley is being up an incline plane by a man inside the trolley He ...

    Text Solution

    |

  9. Which one of the following equation is correct for the circuit shown. ...

    Text Solution

    |

  10. A particle of mass 0.2 kg moves along a path given by the relation : v...

    Text Solution

    |

  11. A ball of mass m moving with velocity v, collide with the wall elastic...

    Text Solution

    |

  12. A particle P collides with 15 ms^(-1) at an angle 60^(@) from vertical...

    Text Solution

    |

  13. A cylinder of mass m radius R is spined to a clockwise angular velocit...

    Text Solution

    |

  14. A particle of charge per unit mass alpha is released from origin with ...

    Text Solution

    |

  15. A string of mass 2.50 kg is under a tension of 200 N. The length of th...

    Text Solution

    |

  16. An isolated smooth ring of mass M = 2m with two small beads each of m...

    Text Solution

    |

  17. The density of a non-uniform of length 1 m is given by rho(x) = a(1 + ...

    Text Solution

    |

  18. Two capacitors A and B are connected in series with a battery as shown...

    Text Solution

    |

  19. A 25kg uniform solid with a 20cm radius respectively by a verticle wir...

    Text Solution

    |

  20. A 25kg uniform solid with a 20cm radius respectively by a verticle wir...

    Text Solution

    |