Home
Class 11
PHYSICS
A lift of mass 1000 kg is going up. The ...

A lift of mass 1000 kg is going up. The variation in the speed of lift is shown in figure. Then the minimum tension in the rope will be `(g=10 m//s^(2))`

A

Zero

B

10000N

C

12000M

D

8000 N

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

`1000g -T=1000xx2`
`T=8000N`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • MAGNETIC FIELD AND FORCES

    RESONANCE ENGLISH|Exercise Exercise|64 Videos
  • NUCLEAR PHYSICS

    RESONANCE ENGLISH|Exercise Exercise|35 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A lift is going up, the total mass of the lift and the passengers is 1500kg. The variation in the speed of lift is shown in fig. Then the tension in the rope at t = 1 s will be:

A lift is going up. The total mass of the lift and the passenger is 1500 kg. The variation in the speed of the lift is as shown in the figure. Find the tension in the rope pulling the lift at t = 11 th second.

A lift is going up. The total mass of the lift and the passenger is 1500 kg. The variation in the speed of the lift is as shown in the figure. In the above problem, find the height to which the lift takes the passenger.

A lift is going up. The total mass of the lift and the passengers is 1500kg. The variation in the speed of the lift is given by the graph. (a) What will be the tension in the rope pulling the lift at time t equal to (i) 1a, (ii) 6s, (iii)11s ? (b) What will be the average velocity and the average acceleration during the course of the entire motion?

The tension in the cord connected to motor is 15000 N and mass of the lift is 1400 kg. f mass m= 100 kg is inside the connected with a massless string as shown in tigure, then tension in the string connected with m is (g =10 m/s^2)

Tension in the rope at the rigid support is (g=10m//s^(2))

A lift is going up. The variation in the speed of the lift is as given in the graph in the graph. What is the height to which the lift takes the passengers ?

A lift is going up with variable velocity as shown in figure if mass of the lift is 2000 kg Then tension in the rope of lift at t = 5 second is

A lift of mass 200 kg is moving upward with an acceleration of 3m//s^(2) . If g=10 m//s^(2) then the tension of string of the lift will be :

In the arrangement as shown, tension T_(2) is (g=10m//s^(2))

RESONANCE ENGLISH-NEWTONS LAWS OF MOTION AND FRICTION-Exercise
  1. A perfectly straight portion of a uniform rope has mass m and length L...

    Text Solution

    |

  2. Three equal weight A,B and C of mass 2kg each are hanging on a string ...

    Text Solution

    |

  3. A lift of mass 1000 kg is going up. The variation in the speed of lift...

    Text Solution

    |

  4. A cord is wrapped on a pulley (disk) of mass M and radius R as shown i...

    Text Solution

    |

  5. A person is standing in an elevator. In which situation he finds his w...

    Text Solution

    |

  6. A horizontal force of 10 N is necessary to just hold a block stationar...

    Text Solution

    |

  7. A block A of mass 4 kg is kept on ground. The coefficient of friction ...

    Text Solution

    |

  8. What is the maximum value of the force F such that the block shown in ...

    Text Solution

    |

  9. An external force of 6N is applied on body at rest at time t=0, at t=1...

    Text Solution

    |

  10. If the coefficient of friction between A and B is mu, the maximum acce...

    Text Solution

    |

  11. A block of mass 5 kg and surface area 2m^(2) just begins to slide down...

    Text Solution

    |

  12. A smooth block is released at rest on a 45^(@) incline and then slides...

    Text Solution

    |

  13. Figure shows a block kept on a rough inclined plane. The maximum exter...

    Text Solution

    |

  14. A bead of mass m is located on a parabolic wire with its axis vertical...

    Text Solution

    |

  15. A student pulls a wooden box along a rough horizontal floor( without t...

    Text Solution

    |

  16. A box 'A' is lying on the horizontal floor the compartment of a train ...

    Text Solution

    |

  17. A block A of mass 2 kg rests on another block B of mass 8 kg which res...

    Text Solution

    |

  18. A weight w is to be moved from the bottom to the top of an inclined pl...

    Text Solution

    |

  19. In the arrangements shown in the figure there is friction only between...

    Text Solution

    |

  20. Starting form rest, a body slides down a 45^(@) inclined plane in twic...

    Text Solution

    |