Home
Class 12
PHYSICS
A 1.5 kg block is initially at rest on a...

A 1.5 kg block is initially at rest on a horizontal frictionless surface when a horizontal force in the positive direction of an axis is applied to the block. The force is given by `vecF=(1-x^(2))hatiN`, where x is in meters and the initial position of the block is `x=0` the maximum kinetic energy of the block is `(2)/(n)J` in between `x=0` ad `x=2`m find the value of `n`.

Text Solution

AI Generated Solution

Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A 1.5-kg block is initially at rest on a horizontal frictionless surface when a horizontal force in the positive direction of x-axis is applied to the block. The force is given by vecF=(4-x^2)veciN , where x is in meter and the initial position of the block is x=0 . The maximum kinetic energy of the block between x=0 and x=2.0m is A.2.33 J B.8.67 J C.5.33 J D.6.67 J

A block of mass 2 kg rests on a horizontal surface. If a horizontal force of 5 N is applied on the block, the frictional force on it is ("take", u_(k)=0.4, mu_(s)=0.5)

A block of mass 2 kg si kept at rest at x = 0 , on a rough horizontal surface with coefficient of a rough horizontal surface with coefficient of friction 0.2 . A position dependent horizontal force given by F = x^(2)+2x+5 (where x is in meter and F is in Newton), starts acting on the block at x = 0 . The kenetic energy of block at x = 3 is :

In a horizontal spring-block system force constant of spring is k = 16N/m, mass of the block is 1 kg. Maximum kinetic energy of the block is 8J. Then

Blocks are in contact on a frictionless table. A horizontal force F=3N is applied to one block as shown. The force exerted by the smaller block m_(2) on block m_(1) is :

Initially, both the blocks are at rest on horizontal surface as shown in the figure. Find the minimum value of force F in (N) so that sliding starts between the blocks (g=10ms^(-2))

Two blocks of masses 2 kg and 1 kg are in contact with each other on a frictionless table. When a horizontal force of 3.0 N is applied to the block of mass 2 kg the value of the force of contact between the two blocks is:

Two blocks of masses 2 kg and 1 kg are in contact with each other on a frictionless table. When a horizontal force of 3.0 N is applied to the block of mass 2 kg the value of the force of contact between the two blocks is:

A block is kept on a rough horizontal surface. A variable horizontal force is acting on the block as shown in the figure. At t=0 , block is at rest. Kinectic energy of block at t=5 sec will be (g=10m//s^(2))

A block of mass 2kg initially at rest moves under the action of an applied horizontal force of 6 N on a rough horizontal surface. The coefficient of friction between the block and surface is 0.1. the work done by friction in 10 s is