Home
Class 12
PHYSICS
In an RC series circuit the rms voltage ...

In an RC series circuit the rms voltage of source is 200V and its frequency is 50 Hz, if `R=100 Omega and C=(100)/(pi) (mu)F`, find
(a) impedance of the circuit.
(b) power factor angle,
(c ) power factor,
(d) current,
(e) maximum current

Text Solution

Verified by Experts

`X_(C)=10^(6)/(100/pi(2pi50))=100 Omega`
(i)`Z=sqrt(R^(2)+Xc^(2))=sqrt(100^(2)+(100)^(2))=100sqrt2Omega`
(ii)`tan phi=(Xc)/R=1 therefore phi=45^(@)`
(iii)Power factor =`cos theta=1/sqrt2` ltbtgt (iv)Current `I_(rma)=V_(rma)/Z=200/(100sqrt2)=sqrt2A`
(v)Maximum current =`I_(rmasqrt2=2A`
(vi)voltage across `R=V_(Rms)=I_(rms)R=sqrt2xx100` volt
(vii)voltage across `C=V_(Cms)=I_(rms)X_(C)=sqrt2xx100` volt
(viii)max voltage across `R=sqrt2 V_(Rms)=200` volt
(ix)max voltage across `C=sqrt2 V_(C.rms)=200` volt
(x)`ltPgt =V_(rms)I_(rms)cosphi=200xxsqrt2xx1/sqrt2=200` volt
(xi)`ltP_(R)gt=I_(rms)^(2)R=200 W`
(xii)`ltP_(C)gt=0`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

In an RC series circuit(in fig), the rms voltage of source is 200V and its frequency is 50 Hz, if R=100 Omega and C=(100)/(pi) muF , find (a) inpedance of the circuit. (b) power factor angle, (c ) power factor, (d) current, (e) maximum current (f) voltage across R, (g) voltage across C, (h) maximum voltage across R, (i) maximum voltage across C, (j) ltPgt , (k) ltP_(R )gt . (l) ltP_(C )gt (m) i(t) , V_(R )(t),and V_(C)(t) .

In a series RC circuit with an AC source (peak voltage E_(0)=50 V and f=50//pi Hz),R=300 Omega . C=25 muF .Then:

A sinusoidal voltage of peak value 293 V and frequency 50 Hz is applie to a series LCR circuit in which R=6 Omega, L=25 mH and C=750mu F . The impedance of the circuit is

In a series RC circuit with an AC source, R = 300 Omega, C = 25 muF, epsilon_0= 50 V and v = 50/(pi) Hz . Find the peak current and the average power dissipated in the circuit.

In an AC circuit , current is 3A and voltage 210V and power is 63W . The power factor is

In a series LCR circuit with an AC source (E_("rms")50V and v=50//pi Hz), R= 300Omega, C=0.02 mF,L=1.0 H , which of the following is correct

In a series LCR circuit with an AC source, R = 300 Omega, C = 20 muF, L = 1.0 henry, epsilon_(rms) = 50 V and v = 50/(pi) Hz . Find (a) the rms current in the circuit and (b) the rms potential differences across the capacitor, the resistor and the inductor. Note that the sum of the rms potential differences across the three elements is greater than the rms voltage of the source.

In a series LCR circuit with an AC source, R = 300 Omega, C = 20 muF, L = 1.0 henry, epsilon_(rms) = 50 V and v = 50/(pi) Hz . Find (a) the rms current in the circuit and (b) the rms potential differences across the capacitor, the resistor and the inductor. Note that the sum of the rms potential differences across the three elements is greater than the rms voltage of the source.

A sinusoidal voltage of peak value 283 V and frequency 50 Hz is applied to a series LCR circuit in which R = 3 ohm , L = 25.48 mH and C = 796 mu F . Find (a) the impedance of the circuit (b) phase difference between the voltage across the source and current (c) the power dissipated in the circuit and (d) the power factor.

In a series L - C circuit, if L = 10^(-3) H and C = 3xx10^(-7) F is connected to a 100 V-50 Hz a.c. Source, the impedance of the circuit is