The Earth

Text Solution

Verified by Experts

Distance between Earth-Moon = 60 R
Radius of the earth = R
`" "r=60R=60 times 6400 times 10^(3)" "(R=6400km)`
`" "theta=1sec=1/60"Min"=1/(60 times 60)"degree" rArr = 1/(60 times 60) times pi/180"radian"`
Then `r=l/theta=l=rtheta rArr l=60 times 6400 times 10^(3) times 1/(60 times 60) times pi/180`
`" "l=11.16 times 10^(3)"km"rArr"Diameter"(l)=11.16 times 10^(3)km`
Promotional Banner

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Gravitational Field Strength Of Earth|Value Of g On Earth Surface|Value Of g At A Height h Above The Earth's Surface|Value Of g At A Depth h Below The Earth's Surface|Effect Of Earth's Rotation On Value Of g

A satellite of mass m is revolving around the Earth at a height R above the surface of the Earth. If g is the gravitational intensity at the Earth’s surface and R is the radius of the Earth, then the kinetic energy of the satellite will be:

Heat received by the Earth due to solar radiations is 1.35 KWm^(-2) . It is also known that the temperature of the Earth’s crust increases 1^(@)C for every 30 m of depth. The average thermal conductivity of the Earth’s crust is K = 0.75 J (msK)^(-1) and radius of the Earth is R = 6400 km . (i) Calculate rate of heat loss by the Earth’s core due to conduction. (ii) Assuming that the Earth is a perfect block body estimate the temperature of its surface.

A satellite is projected vertically upwards from an earth station. At what height above the earth's surface will the force on the satellite due to the earth be reduced to half its value at the earth station? (Radius of the earth is 6400 km.)

A body is projected up from the surface of the earth with a velocity half the escape velocity at an angle of 30^(@) with the horizontal. Neglecting air resistance and earth’s otation, find (a) the maximum height above the earth’s surface to which the body will rise. (b) will the body move around the earth as a satellite?

An artificial satellite is moving in a circular orbit around the earth with a speed equal to half the magnitude of escape velocity from the earth. If the satellite is stopped suddenly in its orbit and allowed to fall freely on the earth, find the speed with which it hits the surface of earth. Given M = mass of earth and R = Radius of earth

Earthing

Recommended Questions
  1. The Earth

    Text Solution

    |

  2. जैव-विकास क्या है? इसके समर्थन में जीवाश्म विज्ञानं तथा भूर्ण विज्ञानं...

    Text Solution

    |

  3. प्राकृतिक वरण का सिद्धांत किसने प्रतिपादित किया ? योग्यतम की उत्तरजीवि...

    Text Solution

    |

  4. चिड़िया के पंख तथा घोड़े की अगली टाँगे दर्शाती है-

    Text Solution

    |

  5. ओजोन पर्त की हानि पहुंचाने वाले प्रदूषको का विवरण दीजिए । पृथ्वी पर...

    Text Solution

    |

  6. दिए गए वैधुत परिपथ में सेल में प्रवाहित धारा ज्ञात कीजिए । सेल का आन्त...

    Text Solution

    |

  7. दिए गए वैघुत परिपथ की सहायत से वोल्टमीटर का पाठ्यांक ज्ञात कीजिए ।

    Text Solution

    |

  8. धारावाही परिनालिका के केन्द्र में उत्पन्न चुम्बकीय क्षेत्र की तीव्रता ...

    Text Solution

    |

  9. पृथ्वी के उत्तरी व दक्षिणी ध्रुवों (चुम्बकीय ध्रुवों) पर नमन कोण का मा...

    Text Solution

    |