Home
Class 12
PHYSICS
A stationary observer receives a sound f...


A stationary observer receives a sound from a sound of freqeuency `v_0` moving with a constant velocity `v_S=30(m)/(s)` The apparent frequency varies with time as shown in figure. Velocity of sound `v=300(m)/(s)`. Then which of the following is incorrect?

A

The minimum value of apparent frequency is 889 Hz

B

The natural frequency of source is 1000 Hz

C

The frequency-time curve corresponds to a source moving at an angle to the stationary observer

D

The maximum value of apparent frequency is 1111 Hz

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

This frequency-time curve corresponds to a source moving at an angle to a stationary observer.
In the region SN, the source is moving towards the observer.
`f'=f_(0)((V)/(V-V_(S)costheta)), f'=f_(0)((300)/(300-30costheta))`
When `theta=(pi)/(2), ` i.e., at N,
`f'=f_(0)=1000Hz` i.e., natural frequency of source
In the region `NS'` the source is moving away from the observer,
i.e., apparent frequency
`f=f_(0)((300)/(300+30costheta))`
When `theta=(pi)/(2)`, i.e., At N,
`f'=f_(0)=1000Hz`, i.e., natural frequency of source.
In the region `NS'` the source is moving away from the observer, i.e., apparent frequency
`f'=f_(0)((300)/(300+30costheta))`
When `theta=0` i.e., `costheta=1`
`f_(max)=f_(0)(v)/(v-v_(S))=((100Hzxx300m//s))/(300m//s-30m//s))=(10)/(9)xx1000Hz=1111Hz`
`f_("min")=f_(0)(v)/(v+v_(S))=(1000xx300)/(330)=909Hz`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WAVE MOTION

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise JEE MAIN ARCHIVE LEVEL 1|56 Videos
  • WAVE MOTION

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise JEE ADVANCED ARCHIVE LEVEL 2|32 Videos
  • WAVE MOTION

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise LEVEL-1|75 Videos
  • UNITS, MEASUREMENTS & ERRORS

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise IN - CHAPTER EXERCISE - B|10 Videos
  • WORK ENERGY AND POWER

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise IMPECCABLE|54 Videos
VMC MODULES ENGLISH-WAVE MOTION-LEVEL-2
  1. Waves y(1) = Acos(0.5pix - 100pit) and y(2)=Acos(0.46pix - 92pit) are ...

    Text Solution

    |

  2. In a resonance tube experiment, a closed organ pipe of diameter 10 cm ...

    Text Solution

    |

  3. A sonometer wire under tension of 64 N vibrating in its fundamental mo...

    Text Solution

    |

  4. In closed organ pipe at one end-

    Text Solution

    |

  5. The planes sources of sound of frequency n(1)=400Hz,n(2)=401Hz of equa...

    Text Solution

    |

  6. The time period of a seconds' pendulum :

    Text Solution

    |

  7. In a Young's double slit experiment lamda= 500nm, d=1.0 mm andD=1.0m. ...

    Text Solution

    |

  8. In an organ pipe ( may be closed or open of 99 cm length standing wave...

    Text Solution

    |

  9. A tube U-shaped has a uniform cross-sectionn with arm length l(1) and ...

    Text Solution

    |

  10. The air column in a pipe closed at one end is made to vibrated in its ...

    Text Solution

    |

  11. A source of sound moves towards an observe.

    Text Solution

    |

  12. A source of sound attached to the bob of a simple pendulum execute SHM...

    Text Solution

    |

  13. A source of sound of frequency 1000 H(Z) moves unifornly along a stra...

    Text Solution

    |

  14. A source of sound of frequency 1000 H(Z) moves unifornly along a stra...

    Text Solution

    |

  15. A source of sonic oscillation with frequency n0=600Hz moves away and a...

    Text Solution

    |

  16. A sonic source of requency n(0)=272Hz is moving along a horizontal cir...

    Text Solution

    |

  17. A source of sound of frequency f1 is placed on the ground. A detector ...

    Text Solution

    |

  18. A stationary observer receives a sound from a sound of freqeuency v0 m...

    Text Solution

    |

  19. A train A crosses a station with a speed of 40 m/s and whitles a short...

    Text Solution

    |

  20. A sound wave of frequency f travels horizontally to the right . It is ...

    Text Solution

    |