Home
Class 12
CHEMISTRY
The enthalpy changes at 298K in success...

The enthalpy changes at 298K in successive breaking of `O-H` bonds of water are
`H_(2)O(g) to H(g)+OH(g) , DeltaH=498kJ " mol"^(-1)`
`OH(g) to H(g)+O(g) , DeltaH=428kJ" mol"^(-1)`
The bond enthalpy of `O-H` bond is:

A

`498" kJ mol"^(-1)`

B

`428" kJ mol"^(-1)`

C

`70" kJ mol"^(-1)`

D

`463" kJ mol"^(-1)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THERMODYNAMICS & THERMOCHEMISTRY

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise Enable|49 Videos
  • THERMODYNAMICS & THERMOCHEMISTRY

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise Efficient|48 Videos
  • THERMODYNAMICS

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise JEE ADVANCED (ARCHIVE)|44 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The enthalpy changes at 298 K in successive breaking of O-H bonds of water, are H_(2)O(g) rarr H(g)+OH(g),DeltaH=498kJ mol^(-1) OH(g) rarr H(g)+O(g), DeltaH =428 kJ mol^(-1) The bond energy of the O-H bond is

H_2(g) + 1/2 O_2(g) to H_2O (l), DeltaH = - 286 kJ 2H_2(g) + O_2(g) to 2H_2O (l), DeltaH = …kJ

The enthalpy of vaporisation of liquid water using the data H_(2)(g)+(1)/(2)O_(2)(g)toH_(2)O(l) , DeltaH=-285.77 kJ//mol H_(2)(g)+(1)/(2)O_(2)(g)toH_(2)O(g) , DeltaH=-241.84 kJ//mol

The H - O - O bond angle in H_(2)O_(2) (g) is

H_(2)(g) +(1)/(2)O_(2)(g) rarr H_(2)O(g) DeltaH =- 242 kJ mol^(-1) Bond energy of H_(2) and O_(2) is 436 and 500 kJ mol^(-1) , respectively. What is bond energy of O-H bond?

Calculate enthalpy of formation of methane (CH_4) from the following data : (i) C(s) + O_(2)(g) to CO_(2) (g) , Delta_rH^(@) = -393.5 KJ mol^(-1) (ii) H_2(g) + 1/2 O_(2)(g) to H_(2)O(l) , Deta_r H^(@) = -285.5 kJ mol^(-1) (iii) CH_(4)(g) + 2O_(2)(g) to CO_(2)(g) + 2H_(2)O(l), Delta_(r)H^(@) = -890.3 kJ mol^(-1) .

The average O-H bond energy in H_(2)O with the help of following data. (1) H_(2)O(l)rarrH_(2)O(g), Delta H= +40.6 kJ mol^(-1) (2) 2H(g)rarrH_(2)(g), DeltaH= -435.kJ mol^(-1) (3) O_(2)(g)rarr2O(g), Delta H= +489.6 kJ mol^(-1) (4) 2H_(2)(g)+O_(2)(g)rarr2H_(2)O(l), Delta H= -571.6 kJ mol^(-1)

The bond energies of H - H and I - I bonds are 435 kJ mol^-1 and 150 kJ mol^-1 respectively. If DeltaH_f^o for HI is 26.5 kJ mol^-1 then bond enthalpy of H-I bond is

The enthalpy of the reaction H_(2)(g)+(1)/(2)O_(2)(g)toH_(2)O(g) is DeltaH_(1) and that of H_(2)(g)+(1)/(2)O_(2)(g)toH_(2)O(l) is DeltaH_(2) . Then

VMC MODULES ENGLISH-THERMODYNAMICS & THERMOCHEMISTRY-Impeccable
  1. The enthalpy changes at 298K in successive breaking of O-H bonds of ...

    Text Solution

    |

  2. Calculate the work done when 1 mol of an ideal gas is compressed rever...

    Text Solution

    |

  3. Consider the following reactions: I. C(s) + 1/2 O(2)(g) rarr CO(g),"...

    Text Solution

    |

  4. An endothermic reaction has a positive internal energy change triangle...

    Text Solution

    |

  5. The heat of atomisation of PH3(g) and P2H4(g) are 953 kJ mol^(-1) and ...

    Text Solution

    |

  6. Given that Deltah(f)(H)=218 kJ//mol. Express the H-H bond energy in K ...

    Text Solution

    |

  7. The heat change for the following reaction at 298 K and constant press...

    Text Solution

    |

  8. Entropy changesh for the process, H(2)O(l) to H(2)O at normal pressure...

    Text Solution

    |

  9. A process is called reversible when

    Text Solution

    |

  10. The incorrect statemetns amgong the following is

    Text Solution

    |

  11. Under which of the following sets of conditions, triangleG is always n...

    Text Solution

    |

  12. The second law of thermodynamic states that in a cyclic process,

    Text Solution

    |

  13. When 400 mL of 0.2 N solution ofa weak acid is neutralized by a dilute...

    Text Solution

    |

  14. Equal volumes of molar hydrochloric acid and sulphuric acid are neutra...

    Text Solution

    |

  15. for an endothermic reaction , energy of activation is E(alpha) an...

    Text Solution

    |

  16. Which equation is correct for adiabatic process ?

    Text Solution

    |

  17. For a given reaction, DeltaH = 35.5 kJ mol^(-1) and Delta S = 83.6 JK...

    Text Solution

    |

  18. If W is the amount of work done by the system and q is the amount of h...

    Text Solution

    |

  19. Thermodynamically the most stable form of carbon is (a) diamond , (b...

    Text Solution

    |

  20. If 1 mole of an ideal gas expands isothermally at 37^(@)C from 15 litr...

    Text Solution

    |

  21. The pressure of a gas is 100 k Pa. if it is compressed from 1 m^(3) t...

    Text Solution

    |